Народното събрание одобри и на второ четене даването на военна помощ за Украйна. Според решението България ще предостави на Украйна въоръжение, техника, боеприпаси и платформи, предназначени за произвеждане на смъртоносна сила.
Български военни ще могат да се включат в Мисията на Европейския съюз за подпомагане на Украйна, а до 60 лица от украинските въоръжените сили за всяка календарна година, ще могат да участват в модули за подготовка на бойни санитари на територията на България. Против гласуваха депутатите на БСП и "Възраждане".
Стоянов: Военната помощ за Украйна няма да накърни способностите на армията ни
Кристиан Вигенин направи предложение законопроектът да се гласува поименно от депутатите, със ставане от място, пише БГНЕС. Предложението не бе прието, тъй като то получи 132 гласа „против“ и 52 гласа за“. Предложението на депутата да отпадне чл. 2 от предложението да се изпрати военна помощ за Украйна също не бе прието, тъй като то получи 162 гласа „против“.
Делян Добрев от ГЕРБ каза, че списъкът с оръжия, предоставен от Украйна, е таен, защото ни е срам колко малко ще дадем на украинската страна.
„Ние ще дадем 20 млн., а миналата година сме произвели оръжия за 6 млрд. Дори от началото на войната сме продали оръжия за милиарди на Полша. Нашият износ се е увеличил толкова много, а сега не искаме да дадем 20 млн. за Украйна“, заяви още Добрев.
Комисия по отбрана прие на второ четене споразумението за оръжие за Украйна
Николай Дренчев от "Възраждане" пък уточни, че нашият военнопромишлен комплекс не може да си позволи да предостави такава помощ. „Войната е между Украйна и Русия, те трябва да си решат този проблем, нека и да не забравяме, че конфликтът не е от сега, той датира от 2014 г.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов се обяви против изпращането на военна помощ за Украйна.
Депутатите приеха предоставянето на военна помощ на Украйна
„В нашия държавен бюджет от началото на годината бяха гласувани 50 млн. хуманитарна помощ към Украйна, но тя отиде в Западна Украйна и Киев, а не в Одеса, където са 85% от българите там. Когато ние от "Възраждане" събирахме подкрепа към българите там, 30 тона храна бяха останали в Тараклия, за да не бъдат конфискувани от украинските власти на границата, на които ние сега искаме да помогнем. Какво прави украинската власт, освен да репресира, тя е една голяма фашистка държава, ние сега помагаме една държава, която може да ни нападне и нас“, заяви Костадинов.
Стоянов: Няма заплаха за националната ни сигурност
Думите на лидера на "Възраждане" провокираха обратни отговори от Кремена Кунева и Елисавета Белобрадова от "Демократична България".
„Не знам как могат да се изрекат толкова лъжи за толкова кратко време. Първо трябва да уточните за кои точно сте искали да окажете помощ - дали украинци, или руснаци. Да се говори така за една държава, в която се убиват деца, където хората умират, е изключително грозно“, заяви Кунева.
Какво оръжие ще предостави България на Украйна?
"Всеки път, когато излезете, се започват едни твърдения, които нямат нищо общо с действителността. Те са просто твърдения – излизаме и казваме „някой тероризира българите”. Какви са доказателствата, кой е този тероризиран българин, нямаме представа. Всеки път излизате и манипулирате обществеността с твърдения", каза от своя страна Белобрадова.
Припомняме, че на първо четене в пленарната зала "против" ратификацията гласуваха БСП и "Възраждане".
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Тодор Тагарев: Главчев няма самочувствието на премиер
- Либералите в Европейския парламент изключват “ДПС-Ново начало” (ОБНОВЕНА)
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?