Изминалата година беше безпрецедентна за България. За първи път, откакто има система за предоставяне на закрила, България прие над 1 милион, най-вече от Украйна, бежанци. Така започна разговорът с Борис Чеширков, говорител на Върховния комисариат за бежанците към ООН в Женева.

Сергей Петров: За една година Русия успя да постигне обратното на всичко, заради което започна войната

Той обясни, че прогнозата на ООН за новата година е до 200 000 украинци, които ще се насочат към България. Чешиков уточни, че страната ни за първи път влиза в регионален план за бежански кризи на ООН. Именно поради тази причина се очаква финансиране от 43.4 милиона долара, с които да се подкрепят действията на правителството. 

Целта на финансирането е да се работи в няколко посоки. Едната е да се продължат консултациите с властите за достъп до територията и други правни казуси. Друго направление е да се покрият някои от основните грижи - финансова помощ до социален минимум, обясни Чеширков. Той допълни, че се прави оценка на нуждите и според тях се подпомагат бежанците. Третото направление е за социално-икономическо включване - консултиране с работодатели и насърчаване на достъпа до пазара на труда. 

След една година война: Единна Украйна в руини и руски упадък сред ядрен шантаж

Наскоро правихме оценка и виждаме че сред бежанците огромна част от тях са с висше образование, включително и магистратури и докторантури. Признаването на дипломите е важна стъпка, която трябва да се премине, заяви той.

Като значителен фактор, който затруднява процесите, гостът посочи липсата на редовно правителство. Нужни са законодателни инициативи, които после да бъдат и приети от Народното събрание, допълни той. 

Средствата на агенцията на ООН за бежанците работят с доброволно попълване на бюджетните нужди. Правителството на САЩ е основен донор, но и Германия, Япония и Канада също допринасят много, обясни Чеширков и добави, че има и все повече индивидуални донори.

“Не сме никъде”. Изгубеното поколение на Украйна и войната за класните стаи

В българския контекст всички организации са неправителствени. В България има много доброволчески организации и през последната година българските граждани показаха огромна емпатия и съчувствие, заяви гостът.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм