„Европейският съюз е общност от народи, които заедно представляват глобална сила. Европа остана единна в ситуация на безпрецедентна война, но ако се положат усилия, Европа може да бъде по-значим играч на международната сцена“, заяви политологът Даниел Смилов в „Кой говори“ по Дарик радио.
През уикенда Даниел Смилов бе модератор на един от панелите на провелите се за първи път в София „Дебати за Европа“. В тях изтъкнати европейски общественици, журналисти и автори обсъждат най-наболелите въпроси на Европа.
Политолог пред Дарик: Има битова връзка на ниво персонал между ИТН и Радев
В панелът, модериран от Даниел Смилов, участие са заели журналистът Миша Глени от Великобритания, интелектуалецът и правозащитник от Босна и Херцеговина Сенад Печанин и социологът Милена Якимова. Те са опитали да поставят въпроса за единството в Европа в ситуация на безпрецедентна война.
„Европейският съюз уважава суверенитета на държавите, ако не сме част от него, вероятно ще сме част от някакъв имперски проект“, отбеляза Симов.
Европейският съюз не може да определя колко да е висока минималната работна заплата у нас
Той допълни, че координацията между държавите в Европа и ЕС може да бъде по-задълбочена.
По повод леко отдалечената позиция на България от европейския консенсус, Даниел Смилов заяви, че културната близост между България и Русия не може да бъде оправдание на имперския режим на Путин. Според него по-значимият фактор е позицията на водещи български политици като президента Румен Радев, лидери на партии като Корнелия Нинова и други.
България с най-голяма сива икономика в Европа
„Те прокарваха близки до руските позиции тези. Нормално е подобни твърдения от високо ниво да окаже влияние върху общественото мнение.“
Във връзка с дългогодишната корупция в България политологът сподели, че може да има стабилно управление, ако ГЕРБ и ДПС се вгледат в себе си и направят крачка назад. Той отбеляза, че е невъзможно водещи политически фигури да бъдат в списъка „Магнитски“ и всичко да бъде наред без опит за промяна.
Що е „Магнитски“ и защо има почва у нас?
„Подобни напомняния ни показват, че цели сектори са управлявани по корумпиран начин.“
Смилов допълни, че системи корупционни проблеми изникват в много сектори и те оказват огромна тежест, а ГЕРБ и ДПС трябва да поемат отговорност за тези провали.
Той заяви, че съдебната реформа трябва да стане реалност, а назоваването на проблемите и дистанцирането от порочни практики е първото нещо, което ние трябва да видим.
Европрокуратурата разследва измами с парникови газове за милиони евро в България
Даниел Смилов каза, че българските правителства са се научили да предлагат недаващи резултат промени, а липсата на политическа воля за сериозни промени и изчистването на корупционното минало на България продължава да създава трудности.
Според него при по-качествена работа и демонстрация на политическа отговорност, България е щяла да бъде в по-силна позиция да преговаря за присъединяване към еврозоната, въпреки високата инфлация. Смилов допълни, че ако продължаваме по този път, има опасност да сме на същото място и в началото на 2025 г.
В края на разговора той отбеляза, че избирателната активност ще бъде ключове фактор на предстоящите избори. Редом с това ще има и външни фактори като войната в Украйна, но партиите не бива да разчитат на тези външни фактори.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Капитанът на златния ни ансамбъл от Токио 2020 г., Симона Дянкова става част от активното семейство на Нестле за Живей Активно!
- “Новините, обяснени”: Какви политики трябва да следва Европа, за да се развие?
- Елена Йончева увери, че българските моряци се прибират у нас следобед
- Защо Пеевски (още) е важен?