От рано сутринта до урните отидоха редица политици, за да упражнят правото си на глас.

"Гласувах за развитието на София като модерна европейска столица, каквато всички българи искаме и имаме правото да имаме, каза държавният глава Румен Радев". Той посочи, че уважава решението на ЦИК за гласуване само с хартиени бюлетини, но дали е правилно и законосъобразно, ще реши съда.

"Важно е да се осигури спокойствие в изборния ден и да има увереност, че всеки българин ще получи коректно зачитане на своя глас", добави той.

"Гласувах за това София да бъде управлявана по-добре, от екип с инженери, архитекти, IT специалисти, които могат да направят София по-чиста и красива", заяви премиерът Николай Денков.

Той отказа да коментира скандала с отпадането на машините и призова всички да излязат и за упражнят правото си на глас.

Според председателя на Народното събрание Росен Желязков скандалът с машините няма да се отрази на процеса по гласуване, защото гласуват хора, а не средства за гласуване. 

По думите на Бойко Борисов решението на ЦИК е било правилно. Става бързо и гласуването с хартия, добави той.

"На нас ни беше най-приятно да побеждаваме с машини", добави той.

"Гласувах, за да няма пореден ремонт на ул. Шишман, фасадите на училищата да са по-хубави и общинските болници да станат по-нормални", каза Кирил Петков.

Той призова гражданите да отидат и да гласуват, защото колкото по-голяма е избирателната активност, толкова по-малка е тежестта на всякакви изборни измами.

Корнелия Нинова гласува за промяна на досегашния модел на управление на столицата, за прозрачност, за това парите на софиянци да се харчат честно и открито, както и за това хората от крайните квартали и тези в центъра да имат еднакви условия за живот.

Според нея няма основание за касиране на изборите, защото няма груби нарушения. Тя коментира и решението на ЦИК да се гласува само с хартиени бюлетини като каза, че не са се сбъднали прогнозите за по-ниска избирателна активност и призова тези, които още не са упражнили правото си на глас, да го направят.

"Гласувах да имаме това, което имахме навремето като деца", обясни Костадин Костадинов.

„Гласувах моят град да има кмет, който да го управлява и да работи за него гражданите, а не обратното. Нужна е пълня промяна. Нужен е кмет, който да ходи на работа“, посочи Костадинов.

Днес България избира местната власт. Малко над 6 милиона и 48 хиляди души имат право да гласуват на изборите за кметове, кметски наместници и общински съветници. След последните решения на ЦИК този път избирателите ще могат да гласуват само с хартиена бюлетина. В над 11 000 секции отново ще има видеонаблюдение и излъчване на резултатите.

Особеност при местните избори е, че за всеки отделен избор - за кмет на община, на район или на кметство, както и за общински съветници, се гласува с отделна бюлетина. Избирателите получават различен брой бюлетини в зависимост от това колко вида избор има в населеното им място.

Бюлетината се сгъва пред избирателя от секционната комисия, а на гърба ѝ се полага печат. Гласува се зад паравана, като след това избирателят занася бюлетината - отново сгъната, до комисията, за да ѝ ударят втори печат и да откъснат отрязъка с номера ѝ. Никой от комисията няма правото да я разгъва. След това избирателят я получава обратно, за да я пусне в урната. Подписва се в избирателния списък и си взема документа за самоличност.

Гласоподавателят отбелязва вота си за кмет и листа с общински съветници, като поставя знак Х или V в квадратчето с номера на избрания от него кандидат, партия или коалиция, или в това на опцията "Не подкрепям никого". Отбелязването с тези знаци е действително само ако е с химикалка, пишеща със син цвят.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм