Информацията, получена от Съдийската колегия към Висшия съдебен съвет за контрола и следенето на магистрати, е шокираща. Това каза в предаването на Дарик радио “Кой говори?” съдия Владислава Цариградска, чието име нашумя след разкриването на задкулисни практики в правосъдието около Мартин Божанов-Нотариуса.
Пред Съдийската колегия от ВСС през февруари Цариградска настоя да се създаде специална комисия, която да проведе вътрешно разследване за упражняван натиск над магистрати.
“Настоях тази комисия да провери преписки, предварителни проверки, извършвани не само от прокуратурата, но и от други органи, както и случаите на искани и прилагани СРС-та спрямо съдии, но не само подслушване, а и други тайни способи за контрол като наблюдение, проследяване на хората, проникване на жилищата им, в миналото са били подслушвани съдийски кабинети”, посочи Цариградска.
По думите ѝ информацията, която Съдийската колегия е събрала, е “шокираща и потресаваща”. Тези 802 преписки са прекратени и е отказано да бъде стартирано истинско разследване, обясни Цариградска.
Случаи от практиката
На въпроса какво се случва с тази информация съдията даде за пример емблематично дело, което завършва с влязла в сила присъда.
“Случаят от 2007 г. с прокурор Ангел Дончев от Върховната касационна прокуратура, който е признат за виновен за това, че е изнудвал свой колега - прокурор от Районна прокуратура-Сливница Емил Милев. Изнудвал го е с това, че ако не плати 20 000 евро, преписките срещу него ще бъдат приведени в действие, в дома му ще нахлуят барети, ще упражняват физическо насилие над него и над съпругата му, която е прокурор тогава в Софийска районна прокуратура”, разказа Цариградска.
По думите ѝ върховният прокурор Ангел Дончев е получил 3-годишна условна присъда. Тя обърна внимание на факта, че освен колеги, двамата прокурори са били “братя” в обща масонска организация.
“С прилагане на СРС-та са били документирани тези срещи и става ясно как функционират тези братски дружества и как влияят на правосъдието.
Интересно е, че осъденият върховен прокурор обещава да спре полицейските части, тогава МВР се оглавява от Румен Петков, и тези 20 000 евро са необходими да се плати по веригата”, обясни още Цариградска.
Тя допълни, че пострадалият, изнудван прокурор първо търси помощ от политическо лице, а именно Вежди Рашидов, който пък прави връзка с главния прокурор Борис Велчев.
“Какво прави главният прокурор? Прави справка, питайки министъра на вътрешните работи всъщност дали има нещо общо. Той отрича и съдейства по-нататък да да бъде разкрита тази мрежа”, разказа още съдийката.
Целта на тайния контрол?
По думите на Цариградска ежегодно са издавани десетки разрешения за таен контрол спрямо магистрати. Според Владислава Цариградска е съвсем основателно, както групата на пряко засегнатите да започне да задава настоятелно въпроси, така и обществото, да търси категорично отговори - за какво използваме тази информация от наблюдение и следене над магистрати и какво съдържа тя. По думите ѝ в почти всички случаи, в които е разрешавано прилагането на подобни способи, става дума за дела за разкриване на корупционни престъпления.
“Ако не се постигат единствените легитимни цели за разкриване и преследване на престъпление, то тогава става ясно, че този способ не е ефективен и очевидно се използва за някаква друга цел, която е нелегитимна”, посочи Цариградска.
Гледайте цялото интервю в прикачения файл.