Страх ме е при нови избори какви хора ще бъдат изпратени в българския парламент, каза в предаването на Дарик „РеАктивно“ по Дарик Радио бившият външен министър Надежда Нейнски.
„Затова не е късно да се направи наистина апостолско усилие от хора, които считат себе си за демократи“, заяви Нейнски и допълни, че в България трябва да се формира реформаторско и проатлантическо мнозинство и да се види дали вече съществува такова.
Минути преди решението на българския парламент по ветото за РСМ тя коментира, че френското предложение е добро и трябва да бъде прието.
Бившият външен министър, в чийто мандат България започна преговори за членство в ЕС, обясни, че вдигането на ветото не означава автоматично започване на преговорите, тъй като това ще стане в момента, в който българите бъдат записани в македонската конституция като държавотворен народ.
Бившият външен министър в кабинета на Иван Костов – Надежда Нейнски, коментира актуалната политическа обстановка след вота на недоверие към правителството на Кирил Петков.
„Не ми се иска да вярвам, че 30 години не сме научили нищо ново... Все пак инстинктът ни за самосъхранение и онова, което сме научили за тези 30 години – и от успехите и от провалите, би трябвало да ни помогне да излезем от тази каша успешно“, коментира Надежда Неински.
И подчерта, че демокрацията не е цел, а процес, в който трябва да се инвестира постоянно.
Според нея вариантите пред политическия елит в страната – дали в търсене на мнозинство в този парламент или ще се върви бързо към нови избори, имат своите положителни страни, но крият и своите рискове.
„Защото, ако в първата опция – да се търси в рамките на това НС реформаторско, проатлантическо мнозинство, ще бъде много сложно на фона на това, което видяхме през последната седмица“, смята Надежда Нейнски.
Тя изрази и страх от това какви хора ще влязат в българския парламент при нови предсрочни избори. Според нея у нас трябва да се формира реформаторско, проатлантическо мнозинство и да се види дали съществува такова.
„Трябва да намерим силата да скъсаме със зависимостите – и политиците и партиите, и държавата като цяло. Европа няма да прави повече компромис. И ние, ако продължим да се балтаем и да държим сто менци под една мишница, в един момент ще изпаднем в сивата зона – и това ще бъде драматичен обрат за България“, заяви бившият външен министър.
По отношение на френското предложение за присъединяването на РСМ към ЕС, Нейнски коментира, че то трябва да се приеме и го определи като добро за страната ни.
Според нея вдигането на ветото не означава автоматично започване на преговорите, тъй като това ще стане в момента, в който българите бъдат записани в македонската конституция като държавотворен народ.
„Така че България не може да допусне и не може да си позволи лукса да бъде черната овца на ЕС“, каза Нейнски, уточнявайки че водещ е националния интерес.
По думите й България трябва да се научи, че има надпартийни въпроси, които са в национален интерес.
Чуйте целия разговор с Надежда Нейнски в предаването "Реактивно".