Уикендът отново беше наситен със събития, този път не от полето на политиката, а от пространството на гражданския сектор. В събота ЛГБТИ общността и нейните приятели излязоха на годишния София прайд, като в същото време поддръжниците на традиционното семейство шестваха в столицата заедно с привърженици на консвервативни политически кръгове. В неделя пък отново имаше шествие за мир и солидарност, където, парадоксално, често можем да видим руски флагове.

Докато в София вреше и кипеше от публични изяви на граждански позиции, в Северозападна България хората се бореха с последиците от наводненията, засегнали Берковица, Лиляче, и редица села из Искърското дефиле. 10 години след масовите протести #ДАНСwithme, темата за протестиращите хора, за разделенията и поляризацията в обществото и утвърдения вече принцип да сме “за” и “контра”, коментираха социологът Алексей Пампоров и културологът и изследовател на протестни движения Валентина Георгиева в предаването "Кой говори" по Дарик радио.

На локация: Празникът на разнообразието и равенството - София Прайд 2023

"Най-големият проблем на прайда беше дъждът. Атмосферата беше доста весела, цветна, беше повече празник, отколкото протест. Нямаше никакво напрежение", сподели Георгиева относно провелото се в събота събитие.

"Има някои посоки и тенденции, чието начало можем да видим през 2013-та година. Преди това имаше едни зимни протести, студентска окупация на Софийския университет и паралелно с това се започнаха онези процеси в обществото, свързани с бежанската криза. Тя започна по-рано, но тогава масово започнаха да навлизат големи групи от хора от Сирия и Афганистан в държвата ни. Тогава се започна целенасочоно подклаждане на напрежение срещу бежанците с призив на ВМРО и в частност - Ангел Джамбазки. Напомням тези събития, тъй като 2013-та година е доста наситена с неща, които се случиха. 2013 бе стартът на една нова консервативна война", смята Валентина.

Мишо Шамара: Кой ви дава право да ги обиждате? Пълен съпорт за ЛГБТ обществото

"Можем да го наречем и изместване на центъра в дясно. Това е свързано с протести като #ДАНСwhitme. Тогава се възстанови една антикомунистическа реторика и започна да се говори за стабилност. Консервативните ценности дойдоха по-късно, а те са привнесени отвън. Движението срещу джендъра е подклаждано от православната църква в Русия", отбеляза експертът.

Нова дата за филма “Близо”, отменен заради вандалски прояви от привърженици на “Възраждане”

"Големият проблем тръгна със смяната на прокурорите в България. Защо преди не се случваха такива неща? Защото имахме един прокурор, а именно Борис Велчев, който, когато имаше език на омразата, налагаше санкции. Той е един от виновниците партия "Атака" да не може да се развие. Сидеров неколкокротно беше глобяван и санкциониран от прокуратурата. Езикът на омразата се налага вдясно. По това време започна говорено за ромите като подчовеци и това не беше санкционирано", припомни Пампоров.

МВР проверява привърженици на “Възраждане“, които саботираха филм и нахлуха в бар в София

"Не казвам, че протестите са платени, но част от организаторите са платени. Същото важи и за прайда, съжалявам, че трябва да го кажа. Не може "месец прайд". Това нещо иска финансов ресурс. Прайдът е много важно нещо, трябва да го има, за да се каже, че тези хора не могат да се грижат за своите близки, и да се даде гласност, и да се намери решение на проблеми, с които ЛГБТ обността се сблъсква. От друга страна обаче, не може да има изненада, че срещу тях тръгва някаква организация. Цялата организация на това мащабно събитие изисква финансиране", заяви социологът.

Адвокат по Дарик: ЛГБТ хората са лишени от над 300 права

"Обикновено, когато изследваме протестие, ние разглеждаме протеста като някаква видима проява на недоволство. Протестът е част от някаква кампания. Той е насочен към някаква цел. Исканията на ЛГБТ общността са елементарни. Прайдът е само една видима проява. По подобен начин би трябвало да схващаме всяко социално движение. Аз имам проблем с тези протести, които са просто за да излезем да се разгневим. Те не искат решаване на проблема, а искат някой да бъде наказан. Зад подобни движения не стои една целенасочена работа с крайна цел", смята Валентина.

Група мъже с тениски на „Възраждане“ прекъснаха прожекцията на филм от „София прайд“

"Такива протести никога няма да свършват. До безкарай може да си викаме "оставка". Промяната, която те целят, е много краткосрочна и много частична. Има един огромен корпус от научна литература върху популистките крайнодесни движения в Европа. Когато има криза на демокрацията в Европа, когато има някакви публични институии, които не работят така, както трябва, това изригва в протести на гнева и винаги се канализира в крайнодесни популистки партии", категорична е тя.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм