Джо Байдън не спести усилия, за да преодолее полемиката с Еманюел Макрон, отбелязва Франс прес по повод състоялата се среща между двамата лидери вчера в Рим.

Байдън и Макрон се срещнаха във вила "Бонапарт" - посолството на Франция във Ватикана, в сърцето на Рим, в навечерието на срещата на върха на Г-20 в италианската столица. По време на двустранната среща Байдън умножи изявленията за симпатии към Франция, докато Макрон заяви, че в дипломацията, както и в любовта, изявленията са хубаво нещо, но доказателствата са нещо по-добро.

Римският форум на Г-20 едва ли ще донесе глобални пробиви, но може да очертае насоки за сътрудничество

Байдън се ръкува на няколко пъти с Макрон, усмихваше се към него, уверяваше го какви топли чувства изпитва към Франция, която, по думите му, е "най-старият съюзник на САЩ, помогнал им за тяхната независимост". Американският президент дори припомни за френските си корени. "Някои от нашите френски предци са дошли, както ми казаха, с Лафайет", разказа Джоузеф Робинет Байдън, както е пълното му име.



Първо двамата лидери имаха среща на четири очи, после към тях се присъединиха делегациите им. Срещите продължиха общо близо час и половина.

След това Макрон заяви пред журналистите, че се интересува вече от конкретни инициативи с американците. "Доверието е като любовта, изявленията са нещо добро, но доказателствата са нещо още по-добро", каза той.

Байдън пристигна във Ватикана за среща с папа Франциск

Байдън призна пък: "Онова, което ние направихме, беше тромаво, не беше направено с много елегантност", визирайки дипломатическата криза, разразила се по-рано през годината между двете страни и свързана с тристранния пакт в областта на сигурността между САЩ, Великобритания и Обединеното кралство. Сключеният през септември пакт предвижда Австралия да купи американски подводници, поради което тя се отказа от вече договорена сделка за придобиване на френски подводници.

САЩ обясниха, че този ход, след който тихоокеанският им съюзник ще бъде въоръжен с ядрени подводници от по-високо качество, ще позволи на Австралия да възпира по-добре навлизането на Китай в региона, допълва Асошиейтед прес. Франция загуби от отменения договор над 60 милиарда долара.

Байдън днес увери Макрон, че е имал чувството, че Франция е била информирана предварително, че договорът за подводниците с Австралия няма да се осъществи. "Пред Бог ви уверявам, че не знаех, че вие не сте били информирани", заяви той пред Макрон, предаде Франс прес. От своя страна френският президент поясни, че двамата са изяснили онова, което е трябвало да бъде изяснено относно тристранния алианс. "Сега трябва да се гледа бъдещето", добави той, като демонстрира по-умерени жестове и тон, отколкото тези на президента на САЩ.

Джо Байдън пристигна в Рим за срещи на Г-20

За Макрон бъдещето това са конкретни действия, които бяха изброени в съвместна декларация след двустранната среща на върха. Двете страни ще се ангажират в двустранно патньорство за чиста енергия до края на годината, се казва в декларацията.

САЩ и Франция искат за засилят сътрудничеството си и по космическите въпроси и това ще бъде обсъдено и по време на предстоящата визита на американската вицепрезидентка Камала Харис в Париж, се казва още в текста, допълва Ройтерс.

В общото изявление се посочва и, че САЩ признават значимостта на една по-силна и по-оперативна европейска отбрана. По този въпрос Франция от години търси образно казано благословията на САЩ, отбелязва Франс прес.

Двамата президенти ще започнат и стратегически диалог в областта на военната търговия, по-специално относно разрешителните за износ.

Вашингтон каза също, че е ангажирал допълнителни ресурси в Сахел, за да подкрепи усилията за борба с тероризма, водени от Франция и от други европейски страни там - нещо, което отново бе поискала Франция.

Двете страни се ангажират и да работят съвместно, за да се справят с коронавирусната пандемия, се посочва още в изявлението, допълва ТАСС.

САЩ обещават на Франция да водят тесни консултации по тяхната собствена стратегията в Индо-Тихоокеанския регион и приветстват стратегията на ЕС за него, се допълва в текста. Двете страни се обявяват и за укрепване на стратегическото партньорство между ЕС и НАТО.

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук