България не трябва да изключва априори никакъв доставчик на природен газ от микса си, коментира в ефира на Дарик бившият енергиен и икономически министър Трайчо Трайков. Според него все още не е ясно ще има ли и какви ще са щетите за страната ни от спирането на доставките на руски газ за страната ни.

Трайков изрази учудването си защо правителството продължава да „гали с перце“ рафинерията „Нефтохим“, която продължава да не плаща данъци и да излиза на загуба. По думите му страната губи от „Нефтохим“ около милиард годишно.

Крайната цена на тока и парното, която ще излезе от КЕВР ще е рожба на много съображения, а не само на чисто пазарни, коментира бившият енергиен министър в предаването на Дарик „Реактивно“. Преди ден топлохикационните дружества поискаха от регулатора драстично поскъпване на парното и топлата вода - от 30 до 330 процента.

„В един регулиран пазар се случва това, което каже регулаторът. Това му е и хубавото и лошото. Има обективни, факти и сметки, които стоят зад всичко, но в крайна сметка правителството и КЕВР могат да влияят много върху цената. Давам пример – природният газ се определя по цени далеч извън България, но вътре започва да го „масажира“ правителството с компенсации, прихващания и т.н.“, обясни Трайчо Трайков.

Компенсациите не е трябвало да бъдат на всички по равно

Той посочи, че България е дала най-голям процент от БВП под формата на компенсации, като в същото време може би сме единствената страна с цени на тока за бита на нивото отпреди кризата.

„Доста милиарди заминаха вече за енергийни компенсации. Въпросът е дали бяха по най-добрият начин бяха разпределени. Трябваше да са малко по-добре разпределени. Защото трябваше да се малко по-прицелени – не на всички по равно, а на тези, на които им се е отразило наистина“, коментира още бившият енергиен министър.

Той напомни, че все още не е ясно какви са щетите от спирането на доставките на руски газ за България.

„Газпром“ винаги е слагал голяма политическа надценка на България

„Газпром“ винаги спрямо България се опитва да слага доста голяма политическа надценка. Докато беше пълен и непробиваем монопола на „Газпром“ те можеха да сложат абсолютно каквато си искат цена или да я намалят, ако получат отстъпки в съвсем други сфери“, подчерта той.

Страната ни започва да печели от момента, в който се знае, че газовата връзка с Гърция е факт, защото всеки доставчик ще си даде сметка за възможната конкуренция, напомни Трайчо Трайков.

„Досега винаги сме плащали монополна такса на „Газпром“. Сега току виж тя изчезнала. Има всякакви обективни предпоставки. Затова аз лично смятам, че България не трябва да изключва никакъв доставчик от микса си априори. Ако те могат да дават добра цена и се държат коректно, а не така грубиянски – естествено, че ще купуваме от тях. Освен ако не е обект на други съображения като войната“, коментира той.

Според него е реалистична идеята идеята за Европейски енергиен съюз въпреки че и в момента има твърде много специални интереси и пазарлък.

„Още, когато бях министър съм поставял този въпрос на европейските енергийни съвети, че можем да купуваме заедно и да споделяме информация. Тогава всички големи се правеха, че не ме чуват – само с Полша и Литва бяхме на една вълна по този въпрос. Всеки искаше да си е приятел с Путин и смяташе, че на четири очи ще се разбере по-добре. Трябваше да се стигне до такава разтърсваща и преломна ситуация, за да отлепим от тази точка“, обясни Трайчо Трайков.

Нулевата ставка на ДДС за хляба е соцпушилка без ефект

По повод антрикризисните мерки бившият икономически министър коментира, че „всеки очаква и до него да стигне дъжда от банкноти под някаква форма“. Това е и натискът, на който правителството се поддава, добави той.

По думите му има и проблемни стъпки и заради същността на коалицията. „Например нулевата ставка на ДДС за хляба – това е абсолютно типична соцпушилка, която няма да се отрази на цената на хляба. Но ще лиши бюджетът от приходи, които можеха да бъдат дадени прицелено, а не с вързани очи“, коментира Трайков.

Инфлация има навсякъде, но в България тя е по-висока от средната. Част от причините се дължат на вътрешни несъвършенства, като едно от тях е пазарът на горива, коментира още бившият енергиен и икономически министър.

България губи около милиард годишно от „Нефтохим“

И веднага даде пример с рафинерията „Нефтохим“. "Рафинерията продължава да не плаща данъци и да излиза на загуба, което е абсурдно. Защото заедно с енергийните фирми, другите големи печеливши в момента са петролните рафинерии и това никой не го забелязва в момента", обясни Трайчо Трайков.

Той напомни, че е имало финансови ревизии преди началото на мандата на това правителство, но не е станало ясно какво са установили. По думите му трасферното ценообразуване, което се прави през Швейцария е изключително укоримо и би трябвало да се пресече моментално.

"Малко се чудя защо правителството някакси ги гали с перце, та чак се грижи за интересите им на европейско равнище. От „Нефтохим“ губим сигурно около милиард годишно от несъбрани данъци и от завишена цена на продукцията, която не отразява реалната цена, по която се купува суровият нефт", подчерта бившият министър.

"Не говорим за 25 стотинки, а за милиард на година, което прави по 500 лева на домакинство на година", изчисли в ефир Трайчо Трайков.

Чуйте целия разговор с Трайча Трайков в предаването на Дарик "Реактивно".