Понятието „джендър” се употребява безпроблемно в продължение на няколко десетилетия, докато преди 6-7 години не се появи истерията около него, а превръщането му в обидна квалификация е плод на целенасочена, добре организирана и координирана кампания. Това каза в интервю за Дарик Светла Енчева, социолог и журналист на свободна практика, създател на сайта gender.land. Защо се стигна до трансформацията на понятието „джендър” в обидна дума, има ли съпротива срещу това и как тази промяна се отрази на работата на академичните среди и на неправителствените организации?

Енчева обясни, че понятието е свързано и с представите за социални отношения и социални роли.  В началото на 2019 година Светла създава сайта gender.land, в който влага собствени усилия и време и го финансира сама. Постепенно в него започват да пишат и гост автори, също безвъзмездно. В началото е бил замислен като насочен предимно към женска аудитория, но се оказва, че той се чете и от мъже. Създава го заради истерията около Истанбулската конвенция и понятието джендър.

След време тя решава да подреди в речник основните понятия на Джендърландия, както неформално нарича сайта си.

Понятието „джендър” се използва отдавна, най-вече от хората, занимаващи се с кандидатстване по проекти, сред които са и голяма част от неговите врагове, каза още тя. По думите ѝ превръщането на понятието в обидна квалификация е плод на целенасочена кампания, добре организирана и координирана по две линии. Едната е на руската пропаганда, а другата – на християнски фундаменталисти. А напрежението около понятието оказа своето влияние върху академичните среди

Подобно самоцензуриране се наблюдава и сред неправителствения сектор, както и в речта въобще, добави Светла Енчева.

Според нея популизмът в политиката и в медиите играе важна роля за промяната в съдържанието на понятието. Хората попиват посланията, идващи от публичното пространство. Част от учените се опитват да дават отпор на тази трансформация, но няма особена чуваемост на нещата, които те казват, а освен това много от учените предпочитат да мълчат, за да си запазят работата, добави тя.

Друг проблем, който вижда Светла Енчева, е, че немалка част от медиите обезсмислят експертността, канейки хора, които се изказват по всякакви теми.

Предаването "Властта на гражданите" се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. 

www.activecitizensfund.bg

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм