Истанбулската конвенция, с която се защитават жените от домашно насилие, в неделя влезе в сила за целия ЕС. България и още пет държави не са ратифицирали документа. Това са, освен нас, Чехия, Унгария, Латвия, Литва и Словакия. Затова и в България конвенцията ще се прилага само частично: в областта на кампании срещу насилието, обучение на хората, които работят с жертви, забрана жертвата да се връща в страната по произход.

Как се стигна дотук? И как темата за пола излезе далеч отвъд Конвенцията, за да навлезе в областта на академичния, правния сектор и дори юридическия ред? Кои политически партии и организации изградиха основната си комуникация през последните години на говорене срещу джендъра и защо, и как един термин от социологията се превърна в обида? 

Това е темата на днешното издание на “Властта на гражданите”, а през тези теми ни превежда социологът Леа Вайсова.

“Общественото мнение беше настроено против Истанбулската конвенция покрай дефинирането на “джендър”. Трети пол исторически е въведено от учен в Германия и е превърнат от национал-социалистите в плашило и присъства в реториката на крайната десница. В България БСП, в лицето на Корнелия Нинова, се ангажира с битката и успя да обърне дебата чрез това активно участие”, заяви социоложката Леа Вайсова. 

Според нея българското общество не е консервативно. “Въпрос на политическа битка е в коя позиция ще успее да се разпознае”, коментира тя. 

“Когато говорим за насилие, основано на пола, тогава е важна дефиницията за джендър. Полово базираното насилие е проблем, то се базира на стереотипите как се отнасяме към жените и към мъжете”, добави социоложката.

По думите ѝ има антиджендър говорене, че жените са призвани само да раждат.

Предаването "Властта на гражданите" се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. 

www.activecitizensfund.bg

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм