Два протеста ще се проведат днес в София – поводът е приетият законопроект за изменения в образователната система и забраната за т.нар. „джендър пропаганда“. Едната демонстрация е с искане за налагане на вето на закона и ще се състои от 18,30 ч. пред президентството. Другият протест ще настоява държавният глава да обнародва текста и ще се състои по същото време пред бившия Партиен дом. Двете локации се намират в непосредствена близост, което може до доведе и до ескалация на напрежението.
Еврокомисарят по правата на човека Майкъл О'Флахърти призова Румен Радев да не разписва приетия от Народното събрание законопроект. От БСП пък призоваха официално Радев да не се поддава на натиск и да обнародва текста.
Нели Цветкова от организацията „Сингъл степ” пък се обяви против приетия проект и изтъкна негативните последици, които според тях той може да предизвика. Тя цитира и представи данни от проведено проучване на организацията.
"Данните от предишното ни национално проучване за нагласите към ЛГБТИ младежите в българските училища с почти 900 респондента, показват че те стават жертва на вербален – 71% и физически – 34%, тормоз на територията на училището си. Когато са ставали жертва на тормоз, повече от половината от тях, повече от половината от тях, 54%, никога не са съобщавали за инцидент на персонала или на член от семейството си – 55%. И смятам, че приетият наскоро закон драстично ограничава тяхната възможност да търсят помощ, което повишава риска за безопасността им", посочи Цветкова.
След изслушването на 23 организации в парламента в сряда, лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов обобщи:
"Всеки един от хората, който се е записал в списъка в едната и в другата комисия, получи право да се изкаже. От тези 23 организации, представени тук, абсолютно самостоятелно и доброволно включили се в работата на комисията, 18 категорично подкрепят закона, 4 категорично осъждат и имаше едно становище, което беше сравнително неутрално. Аз не виждам в този случай да има само едната гледна точка. Видяхме тук, че има две гледни точки и видяхме превеса на гледната точка в подкрепа на приетото законодателство", каза Костадинов.
Текстът беше приет със 154 гласа „за“.
Още по темата
- „Ще ви подпалим, ако трябва”: Еврозоната отново скара депутатите
- Депутатите не приеха регистрацията на алтернативна Православна църква
- „Смисълът“: Експерти смятат, че законът за чуждестранните агенти не е за прозрачност, а за забрани и цензура
- Забраняват на бразилските ученици да използват телефони в училище