Различни мнения, които се породиха в общественото пространство след приемането на закона за ограничаване на т.нар. „ЛГБТ пропагандата” в училищата, бяха изказани на изслушване в парламентарната комисия по младежта и спорта. Предстои президентът Румен Радев да обнародва закона или да му наложи вето, като еврокомисарят по правата на човека Майкъл О'Флахърти го призова да не разписва приетия от Народното събрание законопроект. За утре са обявени два протеста, като единият е в подкрепа на приетото изменение, а другият е против него.
Милко Божанков от „Българския род обединен за децата” или БРОД и Станимир Минков от „Българска асоциация за младежта и спорта” защитиха приетия закон за ограничаване на т.нар. „джендър пропаганда” в училище.
"Мнението на „Българския род обединен за децата” е на мнение, че всякакъв вид пропаганда, включително ЛГБТ пропаганда, в училищата няма място", смята Божанков.
"В новоприетия закон ясно и точно е указано – „забранява се пропагандата, свързана с подстрекаване и налагане на нетрадиционна сексуална ориентация и налагане на полова идентичност, различна от биологичната”. Тук никой не е против хората с различна сексуална ориентация, но ние сме против налагането на различна сексуална ориентация в училищата", каза Минков.
Нели Цветкова от организацията „Сингъл степ” пък се обяви против приетия проект и изтъкна негативните последици, които според тях той може да предизвика. Тя цитира и представи данни от проведено проучване на организацията.
"Данните от предишното ни национално проучване за нагласите към ЛГБТИ младежите в българските училища с почти 900 респондента, показват че те стават жертва на вербален – 71% и физически – 34%, тормоз на територията на училището си. Когато са ставали жертва на тормоз, повече от половината от тях, повече от половината от тях, 54%, никога не са съобщавали за инцидент на персонала или на член от семейството си – 55%. И смятам, че приетият наскоро закон драстично ограничава тяхната възможност да търсят помощ, което повишава риска за безопасността им", посочи Цветкова.
След изслушването на 23 организации, ангажирани по темата, лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов обобщи:
"Всеки един от хората, който се е записал в списъка в едната и в другата комисия, получи право да се изкаже. От тези 23 организации, представени тук, абсолютно самостоятелно и доброволно включили се в работата на комисията, 18 категорично подкрепят закона, 4 категорично осъждат и имаше едно становище, което беше сравнително неутрално. Аз не виждам в този случай да има само едната гледна точка. Видяхме тук, че има две гледни точки и видяхме превеса на гледната точка в подкрепа на приетото законодателство", каза Костадинов.
А зам.-министърът на образованието Таня Михайлова каза, че не е налична информация за дейност на неправителствени организации на територията на училищата в страната. Така тя коментира цитираните данни от проучването на „Сингъл степ”.