През следващите седмици по заповед на талибаните ще бъдат затворени фризьорските и козметичните салони в Афганистан. Закриването им ще доведе до загубата на около 60 000 работни места, пише Би Би Си.
След като талибаните поеха властта преди две години, на салоните беше разрешено да продължат да работят, но миналия месец те промениха позицията си.
Публична екзекуция в Иран заради смъртоносно нападение в храм
Решението допълнително ограничава пространствата, достъпни за афганистанските жени, на които вече е забранено да посещават класни стаи, спортни зали и паркове.
23-годишната Зармина била в салон за красота, където боядисвала косата си в тъмнокафяво, когато дошла новината за предстоящото затваряне.
"Собственичката изпадна в голям шок и започна да плаче. Тя издържа семейството си. Дори не можех да погледна към огледалото, когато ми правеха веждите. Всички бяха в сълзи. Беше тишина", казва майката на две деца.
„Поради лична неприязън“. Близо 80 ученички са отровени в Афганистан
Зармина живее в Кандахар в Южен Афганистан - консервативната цитадела на талибаните, където живее върховният лидер.
Тя разказва, че там е обичайно мъжете да забраняват на дъщерите си да се гримират или да ходят на разкрасителни процедури.
"Повечето жени тук ходят с бурка или хиджаб. Приели сме го като част от нашата култура."
Зармина се омъжва на 16 години. Тя казва, че един разговор с козметик е бил достатъчен, за да й даде рядко усещане за свобода.
"Не ми беше позволено да излизам сама от къщи, но успях да убедя съпруга си и ми беше позволено да посещавам салона за красота два или три пъти годишно."
Тя посещавала салона заедно с жена от квартала, като развила дълбоко приятелство с една от служителките в салона.
"В миналото жените говореха за това как да повлияят на съпрузите си. Някои от тях открито разказваха за своята несигурност, но икономическата криза постепенно навлезе в живота им, след като талибаните отново поеха властта през август 2021 г. след изтеглянето на американските сили от страната."
Оттогава насам свободите на жените постоянно се свиват. "Сега жените говорят само за безработица, дискриминация и бедност", казва Зармина.
Грация и красота
Мадина покрива главата си с шал, когато излиза от дома си. Само съпругът ѝ и жените от семейството ѝ могат да видят косата й.
22-годишната Мадина живее в Кабул и внимателно следи най-новите тенденции в областта на красотата в интернет.
"Всяка жена, която познавам, обича да подобрява стила си. Обичам последната мода и обичам да се гримирам."
Тя казва, че посещенията в салона за красота поддържат брака ѝ свеж.
„Братчето ти няма да се върне, мамо“: Деца са разстрелвани в Йемен, докато играят навън
"Съпругът ми наистина обича да вижда косата ми в различни цветове и подстригана в различни стилове. Той винаги ме води в салона за красота и търпеливо ме чака на вратата. Когато излизам, той ми прави комплименти, което ме кара да се чувствам добре", казва тя с гордост.
Амбицията ѝ е да стане адвокат, но талибаните спират жените да учат в университет. Оттогава тя не може да си намери работа, тъй като на жените е забранено да изпълняват и много други роли.
Като дете Мадина придружавала майка си в салона и си спомня как жените открито споделяли житейските си истории една с друга.
"Служителките в салона вече не носят поли или дънки, всички са с хиджаби. И страхът е навсякъде. Никой не знае кой е привърженик на талибаните и никой не иска да говори за политика".
В миналото на младоженците е било позволено да гледат как булката им се приготвя. Мадина дори си спомня как някои мъже са правили снимки в салона. Сега всичко това е забранено.
Талибаните закриват салоните за красота в Афганистан
Мадина обаче добавя, че поне има радостни спомени от "големия си ден", които да пази.
"Преди сватбата си миналата година отидох в салон за красота и си направих пълен булчински грим. Когато се погледнах в огледалото, бях толкова красива. Това ме преобрази. Не мога да опиша щастието си", казва тя.
Скрита терапия
За 27-годишната Сомая от северозападния град Мазари-Шариф салонът за красота е необходимост.
Преди три години тя претърпява изгаряния по лицето си, губи веждите и миглите си, след като нагревателят в стаята ѝ избухва.
„Те унищожиха бъдещето ми“: Талибаните забраниха на жените да посещават университети
"Не можех да понасям да гледам лицето си. Изглеждах грозна. Мислех, че всички ме гледат и ми се смеят, защото веждите ми бяха изчезнали. Няколко месеца не излизах навън. През това време плаках много", казва тя, а гласът ѝ е пълен с емоции.
Медицинското лечение лекува раните ѝ, а салонът за красота ѝ помага да възстанови самочувствието си.
"Отидох в козметичен салон и си направих микроблейдинг (полупостоянна форма на козметична татуировка). Благодарение на това, изглеждах много по-добре. Когато погледнах веждите си, се разплаках. Това бяха сълзи от радост. Салонът за красота ми върна живота", разказа тя.
Афганистан: Талибаните са призовани да спрат публичните бичувания и екзекуциите
Сомая има магистърска степен по психология и работи като консултант по психично здраве. Тя наблюдава как броят на жените, които търсят услугите ѝ, нараства, откакто талибаните наложиха мащабни ограничения. Тя не е единствената, която използва салона за красота за "терапия".
Мрачното бъдеще поставя афганистанските жени в криза на психичното здраве
"За нас салоните са нещо повече от място, където да ни гримират. Те ни помагаха да скрием скръбта си. Даваха ни енергия и надежда."
Зармина е съгласна. Докато се прибирала вкъщи в онзи юнски ден от последното си посещение в салона, тя не спирала да гледа назад. Напълно осъзнавала какво губи - своя малък опит за независимост.
Игрите на глада: Афганистанци продават дъщерите и органите си за парче хляб (снимки)
"Плащах в салона и това ми даваше сила и мощ. Имам пари, но не мога да ги похарча за себе си в салона за красота. Това ме кара да се чувствам бедна."
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts