Талибаните забраниха на жените да посещават университети в Афганистан, предизвиквайки международно осъждане и отчаяние сред младите хора в страната, предаде Би Би Си.
Министърът на висшето образование обяви регресията във вторник, като каза, че тя ще влезе в сила незабавно.
Забраната допълнително ограничава образованието на жените - момичетата вече са изключени от средните училища след завръщането на талибаните миналата година.
Някои жени организираха протести в столицата Кабул в сряда.
Афганистан: Талибаните са призовани да спрат публичните бичувания и екзекуциите
„Днес излизаме по улиците на Кабул, за да надигнем глас срещу закриването на университетите за момичета. Единство и солидарност на афганистанските жени“, казаха протестиращи от групата.
Малките демонстрации бяха бързо спрени от талибанските служители.
Организацията на обединените нации и няколко държави осъдиха заповедта, която връща Афганистан към първия период на управление на талибаните, когато момичетата не можеха да получат официално образование.
Специалният докладчик на ООН за Афганистан каза, че това е „нов закон, който допълнително нарушава правото на равно образование и задълбочава изтриването на жените от афганистанското общество“.
Игрите на глада: Афганистанци продават дъщерите и органите си за парче хляб (снимки)
САЩ заявиха, че подобен ход ще "идва с последствия за талибаните".
„Талибаните не могат да очакват да бъдат легитимен член на международната общност, докато не зачитат правата на всички в Афганистан“, каза държавният секретар Антъни Блинкен в изявление.
„Никоя страна не може да процъфтява, когато половината от населението й е задържано.“
Студентки разказаха пред Би Би си за терзанията си. „Те разрушиха единствения мост, който можеше да ме свърже с бъдещето ми“, каза студентка от Кабулския университет.
"Как мога да реагирам? Вярвах, че мога да уча и да променя бъдещето си или да внеса светлина в живота си, но те унищожиха надеждите ми."
Талибаните забраниха на жените да влизат в парковете на Кабул
Друга студентка заяви пред Би Би си, че е „загубила всичко“.
Тя е изучавала шериатския ислямски закон и твърди, че заповедта на талибаните противоречи на „правата, които ислямът и Аллах са ни дали“.
„Те трябва да отидат в други ислямски страни и да видят, че действията им не са ислямски“, възмути се тя.
Западните държави цяла година настояваха талибаните да подобрят образованието на жените, ако искат да бъдат официално признати като правителство на Афганистан.
Въпреки това в съседен Пакистан външният министър подчерта, че въпреки че е "разочарован" от решението на талибаните, той все още се застъпва за талибанско парвителство.
Афганистански жени протестират срещу „геноцида“ над хазарите
„Все още смятам, че най-лесният път към нашата цел – въпреки че имаме много неуспехи, когато става въпрос за образованието на жените и други неща – е през Кабул и през временното правителство“, каза Билавал Бхуто Зардари.
„Последното нещо, което можеха да направят“
Талибаните обещаха по-меко управление, след като заеха властта миналата година след оттеглянето на САЩ от страната. Твърдолинейните ислямисти обаче продължават да ограничават правата и свободите на жените в страната.
Лидерът на талибаните Хибатула Ахундзада и неговият вътрешен кръг са против модерното образование - особено за момичета и жени.
Талибаните подписаха временна сделка с Русия
Имаше опозиция на тази позиция от страна на по-умерени служители и анализатори казват, че този въпрос е бил точка на фракционно разделение през цялата година.
Въпреки това във вторник Министерството на образованието съобщи, че неговите учени са оценили университетската учебна програма и среда и присъствието на момичета ще бъде спряно, „докато не бъде осигурена подходяща среда“.
Той добави, че скоро ще предостави такава настройка и "гражданите не трябва да се притесняват".
С фойерверки: Талибаните празнуват една година незавимост от Америка (видео)
През март обаче талибаните бяха обещали да отворят отново някои гимназии за момичета, но след това отмениха обещанието в деня, в който трябваше да се върнат.
Репресиите също следват вълна от нови ограничения за жените през последните месеци. През ноември на жените беше забранено да посещават паркове, фитнес зали и обществени бани в столицата.
Университетски преподавател и афганистански активист в САЩ каза, че талибаните са завършили изолацията на жените, като са спрели университета за тях.
„Това беше последното нещо, което талибаните можеха да направят. Афганистан не е страна за жени, а клетка за тях“, каза Хумайра Кадери.
Афганистанка: Всеки ден живеем в страх! Продаваме децата си, за да има какво да ядем
Талибаните само преди три месеца позволиха на хиляди момичета и жени да се явят на приемни изпити в повечето провинции в страната.
Имаше обаче ограничения върху предметите, по които можеха да кандидатстват като инженерството, икономиката, ветеринарните науки и селското стопанство бяха блокирани, а журналистиката беше силно ограничена.
Преди съобщението във вторник университетите вече работеха по дискриминационни правила за жените след превземането на талибаните през 2021 г.
Имаше разделени по пол входове и класни стаи, а студентките можеха да присъстват на лекции, преподавани само от жени професори или възрастни мъже.
Талибаните наредиха на жените да ходят с бурка на обществени места
Въпреки това жените все още получават образование. ЮНЕСКО отбеляза във вторник, че от 2001 г. до 2018 г. - периода между управлението на талибаните - процентът на жените, следващи висше образование, се е увеличил 20 пъти.
Няколко жени заявиха пред Би Би Си, че са се отказали, след като талибаните си възвърнаха властта, поради „твърде много трудности“.
Въпросът разделя талибаните
От повече от месец се спекулира, че талибанското правителство ще забрани университетското образование за жени. Една студентка го предсказа преди няколко седмици.
Жените тв водещи в Афганистан ще покриват лицето си в ефир
„Един ден ще се събудим и те ще кажат, че на момичетата е забранено да влизат в университети“, прогнозира тя.
И така, докато много афганистанци може би са очаквали, че рано или късно това решение ще бъде взето, то все пак идва като шок.
Миналия месец на жените беше забранено да влизат в паркове, фитнес зали и плувни басейни. През март тази година талибанското правителство не изпълни ангажимента си да отвори средни училища за момичета.
От разговорите с талибанските лидери през последната година става ясно, че има разногласия между талибаните по въпроса за образованието на момичетата.
Афганистан иска да купува газ и нефт от Русия
Неофициално някои членове на талибаните многократно са казвали, че са обнадеждени и работят, за да се опитат да осигурят образование на момичетата.
Те получиха разрешение да се явят на матури за средно образование преди две седмици в 31 от 34-те провинции на Афганистан, въпреки че не им беше позволено да ходят на училище повече от година.
Това даде искрица надежда, която сега е угасена.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Чл. кор на БАН проф. Славчо Томов за Новата 2025-та г.: Нека обърнем повече внимание на човешките и духовни ценности, защото сме ги позабравили
- Проект ще насърчава културната интеграция на деца в Пазарджик
- В МУ-Плевен откриха изложбата „Руско-турската освободителна война (1877 – 1878) и Освобождението на България в гравюри”
- Мексико вписва в Конституцията формите за женски род на висши политически длъжности