Сериозна загуба на специалисти отчитат от пловдивските музеи, заради ниските заплати в сектора. Това обявиха  в интервю за Дарик радио директорите на Етнографския и на Природонаучния музей в града на тепетата Ангел Янков и Огнян Тодоров.

По думите им, 12-те милиона лева, предвидени за културните институции в държавния бюджет, ще стигнат основно за повишаване на заплащането на работещите там, но да се използват, за да станат достатъчно конкурентноспособни на европейските музеи – по-скоро не.

Проблемите през годините се натрупаха изключително много – само с наливане на пари не биха могли да се решат, трябва да се осмислят механизмите, има и стандарти, които са приети, но не се изпълняват, казват още Янков и Тодоров.

Думите на колегите си подкрепи и директорът на НБ „Иван Вазов“ в Пловдив Димитър Минев.

За адекватната реформа в сектора с тях разговаря Искра Койчева.

11 пловдивски културни институции са включени в проект, спечелен от местната управа за на стойност 782 000 лв.

3D картографиране, светлинно оборудване, холограми и цифрови технологии в пловдивски музеи и културни институции

В проекта участват Градска художествена галерия, Историческия,  Археологическия музей, Етнографския и Природонаучния музей, Народна библиотека "Иван Вазов" и ОИ "Старинен Пловдив".

Със средствата ще се обновят и ревитализират помещения, ще се закупят витрини за постоянните експозиции и техника за интерактивно представяне на експонатите, ще се разработи мобилно приложение - тип quest игра, което ще представя сградите, залите и част от експонатите на културните институти по интригуващ за посетителите начин, включващо аудио гайд. Приложението ще е базирано на истории от града като ще добавя стойност в привличането на по-младата аудитория и на туристите в града, както и ще донесе ползи за устойчиво развитие на бизнеса в общината. Проектът включва и обучение на експертния персонал на културните оператори за повишаване на капацитета им в областта на предприемачеството и маркетинга.