Опасността „Путин” винаги е на хоризонта, а сега е пред къщите ни, заяви в предаването „РеАктивно” президентът на Атлантическия клуб в България и бивш външен министър Соломон Паси. Според него НАТО и ЕС са достатъчно силни, за да се опълчат на агресията на Путин.

Западът трябва да поеме още по-категорична позиция в защита на Украйна, включително да се обмисли възможността за налагане  на зона, забранена за полети над Украйна, категоричен е Паси.

Той призова България да преосмисли позицията си за приемането на Репубика Северна Македония в ЕС, защото според него, спирайки я, наливаме вода в мелницата на Владимир Путин.

Къде и кога сбърка Западът по отношение на Путин

Президентът Путин няма интерес от преговори и т.нар. преговори са инструмент за купуване на време и напредване на неговите войски, смята бившият външен министър. "Не можем да разчитаме на преговорите, защото няма как да преговаря вълкът с агнето", добави той.

И заяви, че "ако ние не защитим демокрацията днес, утре всички ще станем жертва на диктатурата - заедно и всяка една от държавите по отделно".

Според Паси първото нещо, което трябва да се направи в такъв случай, е да си зададем въпроса къде и кога сбъркахме.

Аламанов пред Дарик: За почти всички стана ясно, че Путин е диктатор психопат

"Отговорът на този въпрос изисква дългогодишни усилия. През 2008 г., когато Путин завзе територии от Грузия, тогава беше оставен и живя в един комфорт, в който продължава да плува вече 14 години. Още тогава Западът трябваше да покани и Грузия, и Украйна в НАТО и да се подготвят тези две държави за колективна защита", коментира той.

Защото по думите на Соломон Паси опасността от Путин винаги е на хоризонта. "В момента даже не е на хоризонта, а пред нашите къщи", заяви той.

Украйна и Русия се споразумяха за хуманитарни коридори и временно прекратяване на огъня

"Това, което сега може да се направи – все още не сме закъснели с приемането на Грузия в НАТО. Приемането на Украйна в НАТО става по-сложен въпрос, но това, което може да направи Западът, е да поеме още по-категоричен ангажимент за подкрепа на Украйна", коментира още Соломон Паси.

Според него е добре да се обмисли сериозно възможността за налагане на зона забранена за полети над Украйна. Той посочи, че такава зона изисква военно обезпечаване, както и че тя би имала потенциал за конфронтация с Русия. "Но все пак ние сме съюз от 30 държави в рамките на НАТО и 27 в рамките на ЕС - това са достатъчни сили, които биха могли да се опълчат на една агресия", посочи Паси.

Той изрази мнение, че в момента не би трябвало да се чувстваме изненадани, или да претендираме че сме изненадани. "Това се очакваше и сме го подчертавали многократно", допълни той.

До 15 години затвор в Русия за дезинформация за руските въоръжени сили

"Дали може Западът да оцелее без руски газ – отговорът е не знам в момента, но със сигурност могат да се вземат мерки, с които тази зависимост да бъде прекратена", посочи още Соломон Паси.

По думите му във всяка една война има и поуки, освен трагедия.

"Голямата поука от тази нова война е, че ние трябва да направим не само това, което е по силите ни, а и това, което не е по силите ни, за да се отървем от монополната зависимост на руските енергоизточници", заяви Паси.

Повод да преосмислим членството на Северна Македония в ЕС

Според Соломон Паси ЕС може да стартира процедура за членство на Украйна, ако има воля за това.

„Не мога да кажа, че бърза писта няма, тъй като ЕС и неговите правни инструменти какъвто е „Лисабонският договор“ - те не са библията, която не може да се редактира. Напротив – абсолютно всеки един документ може да бъде редактиран в съответствие с новата обстановка“, коментира Паси.

„Да, има бърза писта за членство в ЕС, ако ЕС пожелае това. И българското правителство би могло да постави този въпрос в Брюксел“, смята бившият външен министър. 

Соломон Паси заяви още, че случващото се в Украйна е много сериозен повод да преосмислим решенията си по отношение членството на Република Северна Македония в ЕС.

„Защото, ако има държава, която се бори истински срещу това и има интерес това членство да не се случи, това е отново Русия. Спирайки Македония по пътя към ЕС, ние фактически наливаме допълнително вода в мелницата на президента Путин“, каза той.

И добави, че и от македонска и от българска страна трябва да бъде осъзнато, че има нова ситуация и в тази нова ситуация да се прибегне до ново поведение и нови решения.

Целия разговор със Соломон Паси чуйте във видеото:

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук