Сдруженията на собствениците на сгради в община Смолян, които са кандидатствали за финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост за саниране на блоковете им, скочиха срещу правилата, по които са разпределени средствата. Оказва се, че са изготвени и предадени 65 проекта, от които са одобрени едва 5, а хората са платили на фирми за обследвания близо 1.2 млн. лв. Това стана ясно на провелата се днес среща в Община Смолян по повод резултатите от оценката на подадените проектни предложения за енергийно обновяване на жилищния фонд. Сред участниците в нея бяха депутати и експерти от местната администрация. Според гражданите на Смолян е необходимо преразглеждане на решението по колко проекта да бъдат финансирани от всяка община, или държавата да осигури допълнителен ресурс за дейностите по саниране. Някои от домоуправителите споделиха, че над 10 години не могат да се класират за саниране на домовете им. Областният управител на Смолян Захари Сираков предлага държавата да осигури и включените 20% съфинансиране за втория етап на програмата, за да се намали дисбалансът във въведените вече критерии.

Полицията в Първомай арестува мъж, позволил на 11-годишния си внук да управлява колата му. Той е задържан за грубо погазване на обществения ред и съпротива на полицаи. Около 13.30 ч. вчера, при обход по ул. „Христо Г. Данов“ автопатрул на районното управление забелязал лек автомобил „Мерцедес“ с малолетно момче зад волана и по-възрастен мъж на предната седалка. Униформените реагирали незабавно, спрели колата и предприели проверка. Действията им обаче били посрещнати с агресия от мъжа, известен с множество криминалистични регистрации и присъди. Неприемливото му поведение било съпроводено със заплахи за уволнение към полицаите и неуспешен опит да удари единия от тях. Впоследствие попречил да бъдат свалени регистрационните номера на колата, заради установеното нарушение, а след това оказал и яростна съпротива при задържането си. Мъжът е в ареста на Районното управление на полицията в Първомай за 24 часа. Срещу него е образувано бързо производство.

Над 1200 са санкциите, наложени от „Пътна полиция” по празниците в Пловдивско. По време на интензивните проверки от 22 декември  до 1 януари са установени общо 1274 нарушения на Закона за движение по пътищата. Съставените актове са 226. Издадени са и 1048 глоби с фиш, от които 416 за превишена скорост, 3 – за липса на застраховка „Гражданска отговорност” и 629 - за други извършени нередности от участници в движението. Засечени са и шестима шофьори, употребили алкохол, като срещу трима от тях са започнати бързи производства за отчетена концентрация над 1,2 промила. Установен е и един водач под въздействие на наркотични вещества.

Заловиха серийна джебчийка за кражби по празниците в Пловдив. Криминалисти са влезли в дирите на 19-годишната извършителка след сигнали от потърпевши жени, останали без портмонетата си. На 23, 26 и 27 декември посетителки в магазини за облекла и продукти за дома на главната улица установили, че парите им липсват. Общо са откраднати около 3500 лева, банкови карти и лични документи. При залавянето момичето направило пълни самопризнания, възстановена е част от отмъкнатата сума. 

Мъж от град Куклен е заловен вчера, докато изхвърля строителни и битови отпадъци на улица „Напредък“, близо до сградата на сектор „Пътна полиция“, съобщи директорът на Пловдивския общински инспекторат Костадин Костов. „На нарушителя е съставен акт по наредбата за опазване на околната среда на територията на Община Пловдив. Съгласно нея глобата за физически лица е между 300 и 1000 лева“, посочи Костов. От Общината приканват гражданите да не изхвърлят смет на нерегламентирани места. Сигнали за нарушения се приемат на горещата линия на Пловдивския общински инспекторат 032/61 11, както и на зеления телефон на РИОСВ-Пловдив - 032/64 32 45.

82 приоритетни проекта в Пазарджишко чакат финансиране от държавния бюджет за 2024 г. Те са за ремонт на улици, пътища, ВиК съоръжения и общински сгради  - паметници на културата. Проектите ще се финансират на базата на сключено споразумение между министъра на регионалното развитие и благоустройството и кмета на съответната община. Допуска се авансово плащане в размер до 20% от стойността на проекта. Ремонтите трябва да се извършат до края на 2026 година.

Започва събирането на пробите за асеновградския конкурс „Най-добро домашно вино“. To ще продължи до 17-ти януари, включително. Няма ограничения за участниците. Условието е виното да е домашно - от реколта 2023 г. – червено, бяло, розе или пелин. Участниците трябва да предоставят по 3 бутилки, без никакви отличителни знаци. Пробите ще се събират в сградата на община Асеновград от 08:00 ч. до 17:00 ч. Вината трябва да са бистри и да са налети в стъклени бутилки. Производителите могат да участват само със собствено производство, като всеки от тях трябва да притежава най-малко 30 бутилки от виното, с което се включва в състезанието. Винарите, които ще бъдат класирани за II кръг ще е нужно да предоставят по 5 бутилки. Награждаването на най-добрите вина ще се състои на 31.01.24 г., като класиралите се на призовите места, ще получат парични награди, които в различните категории варират от 200 до 400 лв. Победителите ще се определят от дегустационна комисия от специалисти.

Информации на Адриан Кулев, Тина Соколова и Петър Тодоров