Проблемът вече не е само функционалната неграмотност - оварваряването и опростачването на езика нанася морални щети на децата. Мнението изрази в предаването „РеАктивно“ преподавателят по български език и литература Силвия Димитрова.

Ако днес едно дете не може да съпреживява мъката на малкото лястовиче от „Майчина сълза“, ако съдбата му не го трогва и то бута книжката, утре в истинския живот то няма да бъде съпричастно към човека, който страда и има нужда от помощ, каза още тя.

Слизането надолу в подготовката върви към сгромолясване

В последните години нивото на подготовка на седмокласниците спада, но тази година положението е особено критично, посочи Силвия Димитрова. Не само защото настоящите седмокласници са се подготвяли почти три учебни години с преобладаващо онлайн обучение.

И ако досега слизането е било с по едно стъпало, тази година са доста повече и причината за това не е само онлайн обучението, смята учителката Силвия Димитрова.

„Заради това, че децата бяха по-небрежни, любезно скрити зад монитора с изключена камера. Родителите вдигнаха ръце вече и казаха „писна ми, това не е сериозно учене“ – и така всеки, отстъпвайки малко назад, доведе до това децата да слизат и почти да се сгромолясват в подготовката си“, обясни тя.

Най-плашещото е, че няма осъзнаване. Всеки може да се обърка, да допусне неволна грешка, но не може осъзнато да говориш безумия, каза още тя.

Как "не свенете се" става "насвинете се"

„Дете ми чете „коренищата на лястовицата бяха широко разкроени и аз го питам ти лястовица знаеш ли какво е“, дава за пример тя.

Следващ пример – когато Душко Добродушков понечва да погледне тиквата и управителят му казва: „Вземете, не свенете се!“. „Но те не питат, когато не разбират и накрая се оказва, че управителят го кани с думите „Заповядайте, насвинете се!“. Така от едната учтива покана се мятаме в освинването и опростачването и това е много горестно“, коментира преподавателят по БЕЛ.

За безчувственото, арогантно и агресивно поколение

По думите й оварваряването, опростачването и безумието на езика, който съществува сега, чрез връзките език-мислене, водят до деформации в мисленето и в поведението и нанасят морални вреди на децата.

„Страшното е, че гледам едно безчувствено, арогантно, агресивно, зло и некултурно поколение. Никога не съм вярвала, че ще го кажа, защото безпределно обичам учениците си и се стремя да откривам всичко позитивно в тях“, призна Силвия Димитрова.

Според нея става дума за натрупване. „Все едно всяка от последните години  година слагаше по един прозрачен воал върху децата и мяташе още и още воали.  И когато тези воали станаха 10-15, те вече не са прозрачни. Става една тежка, морна, сиво-черна завеса, която забулва децата с мрак и ожесточение“, коментира с болка тя.

Помагалото ще бъде разпространявано безплатно онлайн

За седмокласниците Силвия Димитрова е създала помагало по български език и литература за националното външно оценяване. Помагалото, което има анонс „Много знания за малко време“ е с достъпни примери и дава най-необходимата информация за учениците.

Това помагало е една пета от цялото издание, подготвяно от преподавателката. „Това помагало е мислено в практиката ми 37 години, но понеже няма време за издаването му до изпита тази година, реших да го разпечатам в тази форма“, обясни тя.

По думите й помагалото помага на незнаещите да научат нещо, а на знаещите – да преговорят.

Тази първа част е посветена на граматическите категории на глагола и Силвия Димитрова съобщи, че е готова и да го разпространява безплатно по електронен път на всеки, който го потърси от нея.

Чуйте обобщението на Мариана Корчакова - слушайте и целия разговор със Силвия Димитрова в предаването "РеАктивно".