Всяка година по това време семействата на седмокласниците преминават през предизвикателството, наречено кандидатстване в гимназиите. Това е едно от първите важни изпитания в живота на ученика, защото училището е от голямо значение за всеки. Бяха обявени резултатите на седмокласниците, а заявления за участие в първия етап на класирането ще се подават от 8 до 10 юли по електронен път.
Изпитанието е голямо и за родителите, защото е голяма и отговорността да не пропуснат нещо, да спазят сроковете, да подредят желанията така, както е най-добре за детето.
Списъкът със всички паралелки и начинът на балообразуване за всяка една от тях е публикуван на сайта на РУО-София в раздел „Изпити и прием на ученици” – „Прием в осми клас”, обясни Ваня Кастрева. Важни са всички оценки, а не само балообразуващите, подчерта тя.
„Тогава когато децата формират равен бал тогава вече към всичкото това се прибавят и оценките по учебните предмети, изучавани в седми клас от свидетелството за завършено основно образование отново превърнати под скала в точки, когато това като средно аритметична оценка от всичките предмети са еднакви, тогава и двете се класират“
Стратегията за подреждането на желанията следва да е обвързана с бала на ученика, с неговите заложби и наклонности, както и с местоположението на училището, каза още тя. Ако в подредбата има и професионални паралелки, необходимо е да се приложи и медицинско свидетелство от личния лекар. Заявленията се подават по електронен път, с едно изключение.
"За физическо възпитание и спорт документите се подават в училището. Там се прави проверка на способностите - медицинско, свидетелство за завършено основно образувание, служебна бележка от спортна федерация, т.н."
След излизане на първото класиране родителите имат две възможности – или да запишат детето си там, където е прието, или да подадат заявление за участие във второто класиране.
"Ако не се запишат и ако не подадат заявление за участие във втория етап на класиране, ако пропуснат сроковете, те губят мястото"
В този случай може да се участва в третото класиране, но там възможностите са ограничени, защото то е само за свободните места.
От тази година за първи път ще има допълнителни дати за учениците, които при болничен престой, задължителна карантина или при смърт в семейството, са пропуснали някой от изпитите от НВО. До края на миналата седмица в РУО-София такива заявления са подали родителите само на три деца, уточни Ваня Кастрева. Допълнителните дати ще се определят със заповед на министъра на образованието.
„Тези деца в зависимост от това Кога ще се проведе това национално външно оценяване имат възможност да се включат в класирането по наредба 10 ако това се случи преди приключването на централизираните класирания до края на юли те ще могат реално погледнато да подадат заявление за участието, като в третия или в четвъртия етап на класиране“
А как ще става класирането, ако допълнителните дати са по-късно? В наредбата е записано: „за прием в VIII клас - на свободните места след четвъртия етап, а когато няма - на места над утвърдения държавен план-прием, ако условията на физическата среда позволяват и балът е по-голям или равен на минималния за приемане в съответната паралелка на четвърти етап от класирането”...
На въпроса как следва да се тълкува формулировката: „ако условията на физическата среда позволяват това” , и не създава ли тя условия за проблем, в случай, че ученикът е положил блестящо изпитите си и заслужава да бъде приет в по-предпочитано училище, но заради това, че физическата среда не позволява, да се окаже извън него Ваня Кастрева отговори така
"Да, създава проблем от гледна точка на това, че тези деца се включват на по-късен етап в процедурата. Тази среда е обвързана с площта, която има 1 класна стая. В София-град не съм пускала никога прием над 26 деца"