Да има един и същи пакет от медицински услуги за всички бременни жени, независимо дали са, или не са здравно осигурени, така че акушер-гинеколозите дори да не знаят какъв е здравноосигурителният статус на пациентката. Мнението изрази д-р Антон Тонев, председател на здравната комисия в парламента по време на работна среща.

Възрастовата граница за инвитро процедурите в Гърция става 54 години

Тя беше посветена на проблемите, свързани с достъпа на бременните жени до прегледи и се проведе в Народното събрание. Всяко едно от десет бебета се ражда без майката да е преглеждана, а рискът от усложнения както за майките, така и за бебетата, зависи пряко от проследяването на бременността, беше казано още на дискусията.

"Не става дума за законово уеднаквяване на двете групи - здравноосигурени и неосигурени и не това е целта. Но е необходимо изравняване на медицинските услуги за всички бременни жени", смята д-р Антон Тонев.

"Непроследената бременност крие сериозни рискове, както за майките, така и за новородените", заяви социологът Венелин Стойчев

Участниците в дискусията се обединиха около това, че броят на медицинските прегледи по време на бременността, трябва да бъде увеличен.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм