С около 10 процента расте всеки ден броя на заболелите от коронавирус в България - това се дължи най-вече на Делта варианта на вируса, който е много по-заразен. 63 процента от пробите в момента в страната са с този вариант. Това съобщи в ефира на Дарик директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.

Новият вариант на коронавируса често протича с хрема или болки в гърлото и температура. Затова и проф. Ива Христова съветва всеки с подобни симптоми, които продължат повече от два дни, да си направи тест за Ковид. 

По последни данни от днес от секвенираните проби 63 процента сочат Делта варианта, а  36 процента са Алфа варианта, уточни проф. Христова.

Тя подчерта, че Делта вариантът на вируса е много по-заразен и при него един човек може да зарази от 6 до 10 души, което е много. Всеки следващ вариант на COVID се оказва по-заразен от предходния.

Така Делта вариантът вече е доста пъти по-заразен от изходния щам. Той е и най-различен антигенно и това е причината за т.нар. имунно избягване. Това е причината за повторно заболяване или заболяванията при ваксинирани - то се дължи на различието в антигенната структура на този щам, обясни още проф. Ива Христова.

Тя обаче подчерта, че единственото, което може да се направи е да се ваксинираме. Ваксинираните много по-рядко ще се разболеят, а от тези, които ще се разболеят единични са случаите на хоспитализации, коментира още тя.

Вълната е още в зародиш и сега е момента за ваксинация, напомни директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.

Проф. Христова се надява задаващата се нова вълна да не е толкова висока, колкото преди година, но с този темп на разпространение тя очаква сериозен броят на заболелите в следващите седмици и месеци.

Много по-рядко при заболяване от новия Делта вариант са налични типичните и известни дотук симптоми на коронавируса. Симптомите сега са основно възпаление в носа и гърлото с температура, посочи проф. Ива Христова.

Според нея при тези симптоми шансът това да се дължи на други вируси, които причиняват остри респираторни заболявания, е много по-малък.

Ако хремата и болките в гърлото траят повече от два дни е добре да се направи тест за коронавирус. Ако след първите два дни тестът е отрицателен, направете след още два дни и ще се види причината, обясни още тя.

Чуйте част от коментара на директора на НЦЗПБ, слушайте и целия разговор с проф. Ива Христова в предаването на Дарик "Реактивно".