Правителството одобри Наредба за условията и реда за организиране, провеждане и осигуряване на обучението на българските граждани за защита на Отечеството, с която се въвежда военно обучение на учениците от 10-и и 11-и клас. В друго свое решение МС предостави 1,3 млн. лв за ремонт на общежития на НСА и на Медицинския университет-София. Кабинетът утвърди и таксите на студентите, по предложение на държавните висши училища и научните организации. Те ще заплащат средно 1050 лв. такса за обучение за следващата учебна година, а за кандидатстване — 50 лв.
Въвеждат военно обучение в училище от следващата учебна година
До 30 юни се удължава срокът на действие на Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила у нас при действащите в момента условия, реши още МС. От средата на ноември настаняването на разселените лица с временна закрила се извършва само в обектите държавна или общинска собственост от Временна оперативна група към Националния съвет по миграция, граници, убежище и интеграция по въпросите на ползващите се от временна закрила в Република България граждани на Украйна.
За специалностите от област „Педагогически науки“ средният размер на таксата ще бъде 780 лв., за „Хуманитарни науки“ - 750 лв., за „Здравеопазване и спорт“ - 1100 лв., „ Изкуства“ - 1450 лв.
17 учени от Украйна са започнали работа в БАН
Средната годишна такса за обучение на докторантите в държавните висши училища е в размер на 1300 лв. За кандидатстване в БАН и научните организации ще се плаща средно 40 лв. при средна такса за обучение на докторанти в размер на 650 лева за учебната 2023/2024 година.
Ясен е графикът за датите на допълнителните матури по желание
С наредбата за условията и реда за организиране, провеждане и осигуряване на обучението на българските граждани за защита на Отечеството, която беше приета днес, се регламентира военното обучение на учениците от 10-и и 11-и клас. Обучението ще се провежда в присъствието на класния ръководител от военни или цивилни служители от Министерството на отбраната или структури на пряко подчинение на министъра на отбраната. То ще се осъществява в рамките на часа на класа за общо 10 учебни часа, разделени на два етапа - по 5 часа в 10-и и в 11-и клас. Проектът на наредбата предвижда обучението да влезе в сила от следващата учебна година.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts