Военно обучение за учениците от 10 и 11 клас предвижда проект на нова наредба за обучението на българските граждани за защита на отечеството. Вносители на доклада са министрите на отбраната Димитър Стоянов и на образованието Сашо Пенов, а аргументът са промени в Закона за резерва на въоръжените сили на Република България, с които старият подзаконов нормативен акт от 2013 г. не е синхронизиран. Предвижда се новата наредба да влезе в сила от следващата учебна година. Проектът е публикуван в портала за обществени консултации на МС, а общественото обсъждане ще продължи до 25 март.
Изложба "Когато момчето става мъж…“ е подредена в музей „Кръстата казарма“на Видин
Проектът предвижда обучението да се провежда от 1 декември до края на учебната година, в рамките на 5 учебни часа за десети клас и 5 учебни часа за единадесети – в рамките на часа на класа. То ще се провежда в присъствието на класния ръководител от военнослужещи или цивилни служители от министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия, преминали подготовка за обучение на ученици. До 15 юли на съответната година директорите на средните училища ще трябва да заявяват до съответните териториални структури към Централното военно окръжие броя на паралелките в 10 и 11 клас за следващата учебна година, в които ще се провежда военното обучение.
Politico: Украинските войници се нуждаят от обучение, а само една европейска страна се отзовава
Програмата за за 10 клас предвижда те да усвоят основни знания и умения за оказване на помощ на населението от въоръжените сили при кризи от военен характер, оцеляване при откриване на невзривени боеприпаси, както и оказване съдействие от въоръжените сили на органите за сигурност в борбата им срещу разпространяване на оръжия за масово унищожение, незаконен трафик на оръжие и тероризъм, а също и защита на населението и критичната инфраструктура и участие на въоръжените сили в спасителни и евакуационни дейности.
ЕС планира да обучи допълнително 15 000 украински войници
В програмата на 11-и клас пък е предвидено да се изучава историята и настоящето на въоръжените сили на България, техните мисии и задачи в страната и извън нея. Освен това учениците ще учат и за същността, целите и задачите на резерва, ще се запознаят с въоръжението, екипировката на военните и начина за прием на военна служба и на служба в резерва.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts