Японски дизайнери се подготвят за покачването на морското равнище, правейки планове за създаването на огромен плаващ град, предаде Darik Business Review.
От архитектурното студио N-Ark посочват, че Dogen City ще осигури местообитание за 40 000 души, една четвърт от които ще бъдат негови постоянни жители.
Икономистът говори: Кристализиран срещу течен интелект в арената на иновациите
Градът се състои от три основни части - първата е външен пръстен с основните жилищни зони и съоръжения за вода, канализация и енергия. Вътре в пръстена има плаващи сгради, които могат да се движат свободно наоколо, а между тях местните ще се придвижват с лодки.
Междувременно, под повърхността на водата се крие център за данни и съоръжения за медицински изследвания, пише Daily Mail.
Космонавтите на МКС изследваха дишането и работата на сърцето в безтегловност
Външната рамка на града е оформена като корпус на кораб, което й помага да действа като защита срещу цунами, според дизайнерите. Подобно на съвременна интерпретация на Ноевия ковчег, градът ще приема жертви на природни бедствия и климатични бежанци.
Съоръженията, разпръснати из него, включват стадион, плаващи паркове, гробища, места за молитва и „жилищни хотели“. Описван като „медицински морски град“, Dogen City ще предлага „здравни грижи и медицински туризъм“.
Пресни зеленчуци ще се отглеждат чрез земеделски метод, който включва използването на морска вода. С обиколка от 4 километра, планът е жителите да могат да стигнат до всяка точка на града в рамките на един час.
Apple започва ерата на „пространствения компютър“
N-Ark понастоящем предвижда да завърши проекта до 2030 г. Дизайнерите все още не са предоставили информация за бюджета или местоположението му.
Това не е първата концепция за плаващо селище, влязла в новините през тази година - през февруари беше представен проект на екологично плаващо населено място, което би трябвало да приютява до 50 000 души, в случай че глобалното затопляне доведе до масови наводнения.
“Пожертва поверителността за печалби“. Amazon ще плати 25 млн. долара за нарушени права на децата
Той е дело на международен екип от архитекти и дизайнери, ръководен от италианската фирма Luca Curci Architects и базираната в Обединеното кралство Tim Fu Design.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts