"От всички вреди, които сглобката нанесе на държавата досега, промяната в Конституцията е най-голямата". Това коментира пред журналисти лидерът на БСП Корнелия Нинова.

По думите ѝ ще използват всички възможни средства, за да спрат промените в основния закон.

Нинова изтъкна, че с двойното гражданство за депутати и министри се предава националния суверенитет, като изтъкна, че вече страната може да се управлява от чужди граждани.

Относно съдебната реформа, Нинова изрази мнение, че не цели никаква справедливост и независимост на съдебната система.

"Днес е исторически ден за България - най-накрая имаме парламентарна република в пълния ѝ смисъл." Това заяви пред журналисти председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски след приетите промени в Конституцията.

Като следващ приоритет Пеевски посочи съдебните закони и едва след това регулаторите.

Според „Възраждане“ с промените в Конституцията е извършено беззаконие, което накърнява националната сигурност на Републиката. Пред журналисти в парламента лидерът на партията Костадин Костадинов заяви, че с промените се узаконява националното предателство.

Той уточни, че са почти готови с конституционната си жалба, като групите на „Възраждане“ и „Има такъв народ“ ще я внесат.

Според съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков промените в Конституцията дават надежда, че със следващите стъпки, които няма да са лесни, ще се стигне до една справедлива европейска държава.

Той уточни, че следващите стъпки са промените в управлението на регулаторите и попълването на новите позиции, които се отварят след приетите промени в основния закон.

Приетите промени в Конституцията са по-добри от тези, които бяха внесени. Това мнение изрази пред журналисти в кулоарите на парламента правосъдният министър Атанас Славов.

Според него промените са гаранция, че България ще остане активен член на ЕС и парламентарна република.

Припомняме, че депутатите взеха решение да ограничат правомощията на главния прокурор и на президента, когато става въпрос за съставяне на служебни правителства. Сред утвърдените промени в Конституцията се включва възможността за българи с двойно гражданство да бъдат избирани за депутати, при условие че са пребивавали в страната през последните 18 месеца.

Одобрените промени представляват значителна реформа и засилват участието на българите с двойно гражданство в политическия процес. След очакваното трето гласуване, измененията ще бъдат окончателно въведени в основния закон на страната.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм