Кметовете на Бургас и Варшава Димитър Николов и Рафал Тшасковски се обединиха около идеята за по-чист въздух и конкретни промени в законодателството на ЕС. Позицията на двамата градоначалници бе представена в обща статия в мрежата „Евроградове“.

„Като кметове ние сме готови да направим всичко възможно, за да намалим количеството токсични частици във въздуха ни, но това не е проблем, който спира пред градските порти.

Нуждаем се от отговорност на национално ниво и на ниво ЕС, за да се справим с всички източници на замърсяване и да осигурим непрекъснато и бързо намаляване на вредните замърсители във въздуха, който всички дишаме.“, се казва в статията.

В цяла Европа основният източник на замърсяване на въздуха в градовете идва директно от транспорта – дори отпадъкът от гуми допринася за смесването на вредни газове, химикали и други частици, които дишаме ежедневно.

Градските управи на двата града са инициирали редица мерки за ограничаване на замърсяването по отношение на транспорта, домакинствата и мониторинг на по-големи замърсители на въздуха.

Съществуват и многобройни доказателства, които показват, че увеличаването на дела на активните форми на транспорт, като например колоезденето и ходенето пеша, носи много други ползи за жителите на градовете. Ето защо Бургас инвестира в схеми за отдаване на велосипеди под наем на достъпни цени, включително 100 електрически велосипеда. Бургас работи съвместно и с местния транспортен орган, за да замени всички свои дизелови автобуси с електрически до 2030 г. Транспортът е огромно предизвикателство за Варшава, главно заради над двата милиона частно регистрирани превозни средства в столицата. Ето защо градът планира да въведе зони за екологично чист транспорт в близко бъдеще и инвестира значителни средства в обществено достъпна инфраструктура за зареждане на електронни превозни средства.

Бургас си сътрудничи с още пет общини в страната по проект, финансиран от ЕС, насочен към разработването и прилагането на схема за преминаване от традиционните методи за отопление с дърва и въглища, които замърсяват въздуха, към по-екологични алтернативи, включително централно отопление, газ или дървесни пелети, които са добити по устойчив начин. Индикаторите показват, че общините ще намалят значително замърсяването с ФПЧ10 и емисиите на вредни газове. Благодарение на активното участие на гражданите – жителите на града са насърчавани да подават заявления за подмяна на старите си печки на въглища или дърва – тези общини са на път да изпълнят новите строги стандарти за замърсяване на въздуха за 2030 г.