Като общество не успяхме да вземем нито един от уроците на Нери Терзиева, но това е съдбата на всеки талантлив българин. Сълзите бяха вътре в нея, а тя продължаваше да се усмихва с благородството на свободния човек. Това каза в предаването на Дарик „РеАктивно“ писателят Йордан Велчев.

Нери никога не се озлоби и не обвини никого, имаше вътрешно достойнство и то я мотивираше докрай да помага на другите, добави проф. Амелия Личева от СУ „Св. Климент Охридски“.

Нери Терзиева умееше да работи с хора, да насърчава, да сближава и да създава екип. В началото на 90-те беше изключително важно да  се отстояват позиции и крехкият тогава преход към европейското, но тя успяваше да защити тези демократични ценности, сподели проф. Амелия Личева.

„Успяваше да вдъхне увереността на всеки, че може да бъде свободен и да казва, което мисли. Нещо, което е изключителна рядкост. Стимулирането на това да стоиш зад позициите си е ключово за журналистическата позиция. В този смисъл тези уроци, които Нери даде и на тези, които работеха с нея и тези, които я гледаха, са страшно важни“, каза тя.

„Като една от последните части на светлината, която сякаш идва от дълбините на хълмовете и заразява с думи като свобода, чест, достойнство“. Така я определи пловдивският писател Йордан Велчев. Самото й име е магическо, добави той, защото Нери означава нежност.

„Една нежност към ближния, към отсрещния човек и в същото време една невероятна дарба да правиш добро, без самият ти да изпитваш това добре. Ако можеше да направи добро без въобще да се разбере, че тя го е направила... Самият й живот беше една красива метафора. Един безкрайно достоен танц, на който са способни малцина“, каза още писателят.

Нери е парола и знак, които бележат нещо, което отдавна не съществува, каза още Йордан Велчев. „Българинът много обича да обича, когато човек си отеди, но приживе да мрази. Няма да забравя, че една от първите работи на един човек, когато стана шеф на телевизията – на името му има студио в телевизията, беше да я уволни“, каза още той.

Това обаче въобще не успя да я промени. Ние не успяхме да вземем нито един от нейните уроци като общество, но това е съдбата въобще на всеки един талантлив български човек, добави писателят Йордан Велчев.

Нери Терзиева обърна новините към човека и направи революция в техния език, добави Амелия Личева.

„Език, който успяваше да пази интелектуалното, но в същото време да бъде достатъчно време да грабне хората отсреща. Магнетично звучеше това, което Нери казваше – имаше и определени фрази, с които грабваше вниманието. Другото, което беше ключово за тогава – тя обърна новините към отделния човек, към личните истории, към историите изобщо. Това беше журналистика, която разчиташе и на някакъв тип емпатия. На фона на едно много сухо, строго говорене, което тогава вървеше“, каза проф. Личева. И напомни как улиците се изпразваха, когато течеше новинарската емисия, водена от нея.

По думите на проф. Личева невероятна е силата да надскочиш себе си и да си толкова обърнат към хората.

Нери беше и е.

Чуйте целия разговор за Нери Терзиева в ефира на Дарик.