Народното събрание реши Националната следствена служба да се отдели от прокуратурата. Предложението бе направено от парламентарната група на „Възраждане” между първо и второ четене в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, с вносител Министерския съвет. 

Досега ръководител на Националната следствена служба беше главният прокурор - пряко или чрез директора, който е и заместник на главния прокурор по разследването.

Занапред следствието ще се води от директор. Предложения за кандидатури ще могат да правят не по-малко от трима от членовете на Висшия съдебен съвет, както и министърът на правосъдието.

Според приетите законови промени следва да се създадат Окръжни следствени служби във всеки административен център на областите в страната, а в София - следствена служба специално за София-град. Следователите в следствените служби ще се назначават и ръководят от директора на Националната следствена служба.  

Ясен Тодоров остава зам.-шеф на НСлС

Приетите промени в Закона за съдебната власт породиха напрежение в пленарната заради това, че предложенията за отделяне на следствието от прокуратурата са направени между първо и второ четене, но не са разгледани в правната комисия, защото са били част от отхвърлен на първо гласуване законопроект.

Според лидера на БСП Корнелия Нинова никой не е наясно какво гласува. Тя поиска Бойко Борисов да обясни каква съдебна реформа се прави.

Независимият депутат Радостин Василев също отбеляза, че законът се пренаписва, като според него променените текстове ще се използват за защита на Бойко Борисов от наказателно преследване.

Надежда Йорданова от ПП-ДБ се обърна към колегите си от ГЕРБ-СДС, „Възраждане”, ДПС и част от депутатите в „Има такъв народ”, като заяви, че не се прави така. По думите ѝ се пренаписват две важни части от Закона за съдебната власт. Според нея се дава лош сигнал на българското общество.

Снежанка от “Осемте джуджета”: Коя е Любена Павлова? (видео и снимки)

Станислав Балабанов от „Има такъв народ” отговори на Йорданова, като заяви, че половина група на ПП-ДБ липсва, а ако всички депутати са били в залата, тези промени е нямало да бъдат приети.

Десислава Атанасова призова да не се говори от името на ГЕРБ-СДС.

Промените бяха подкрепени от  ГЕРБ-СДС, „Възраждане” и ДПС.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм