Народното събрание прие на първо четене промени в Наказателно-процесуалния кодекс. Промените предвиждат въвеждане на длъжността разследващ прокурор, който да проверява главния прокурор и неговите заместници.
В ролята на разследващ прокурор ще могат влизат само съдии Върховния касационен съд или такива с ранг върховен съдия. Друга важна промяна предвижда решението за предсрочно освобождаване на главния прокурор да може да се взема само с 13, а не както в момента със 17 гласа.
От „радост“ до „позор“: Изигра ли политиката Гешев, който се опитваше да играе на политика?
Правосъдният министър Крум Зарков обясни, че подобно разследване ще бъде поверено на специален прокурор, който не е подчинен на главния.
Надежда Йорданова от "Продължаваме промяната–Демократична България", коментира, че в момента главния прокурор централизира цялата власт на обвинението, а промените ще бъдат глътка свеж въздух за съдебната система.
Зарков: Този път нещата няма да бъдат заметени под килима
От ГЕРБ-СДС подкрепиха законопроекта, но изразиха притесния, че промените ще бъдат върнати от Конституционния съд. Радомир Чолаков призова депутатите да не праят промени между двете четения на закона.
В отговор от БСП коментираха, че съдебната реформа е необходима, но тя не трябва да бъде професионална. Такава, която цели бърз и справедлив процес, а не политическо овладяване на прокуратурата.
Промените в Наказателно-процесуалния кодекс бяха подкрепени от всички политически сили с изключение на "Възраждане".
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- ГЕРБ-СДС, АПС, ДПС - Ново начало и МЕЧ с по един мандат в област Смолян
- Пеевски с двама депутати от Пловдив и областта
- Окръжна прокуратура – София ръководи разследване за злоупотреби и безстопанственост в особено големи размери в болнично заведение за медицинска помощ
- ПП-ДБ води в столицата, но ГЕРБ-СДС печели изборите заради подкрепа в страната (ОБОБЩЕНИЕ)