В последните години се сблъскахме с много смърт, но това ще ни доближи до живота, каза в предаването „Реактивно“ на Дарик радио писателят и публицист Радослав Бимбалов.

Според него е време отново да станем хора, да изпитваме съпричастност, да имаме желание да продължаваме напред и да не сме машини.

Този апел той отправя и чрез разказите в новата си книга  „Млък“, издадена от издателство "Сиела". Според него, като общество ние сме стигнали до дъното, скоро да се оттласнем и ни предстои дълъг път към себе си и към човешкото в нас.

Сборникът „Млък“ включва 21 разказа, съдържащи дълбоки човешки истории, без хумор и политика. Тези 21 разказа са точното тегло на човешката душа, напомня Радо Бимбалов в своята книга. Тя идва 23 години след първата му книга „Аз, маниака“.

През тези години трупах опит със словото, защото когато написах първата си книга през 1999 г. бях още хлапе, призна той в предаването. И добави, че вече е готов да пише, защото вече има достатъчен опит в писането, но и защото е опознал хората. А историите в разказите му са точно за тях хората.

Героите в разказите са много различни – като започнем от баба Фатме, минем през американецът, който свири блус в софийски бар, психотерапевтът, който се грижи за една дама, страдаща от раздвоение на личността, докторът-ветеринар в едно село, който отглежда едно прасе. Друг любим разказ на автора се развива в едно радиостудио - история, в която Радо Бимбалов е част от себе си и разказва за своето радиоминало.

„Това са все колоритни образи, старал съм се да ги изградя по интересен начин“, разказа той. Създател на една от най-креативните рекламни агенции у нас The Smarts призна, че кариерата в рекламата му е помогнала да пише разкази. Защото в рекламата тази лаконичност на израза помага много.

Трудността за него е била в скачането от свят в свят, за което му е помагала музиката, която е слушал. Всеки от разказите е дошъл с различна музика.

 „Млък“ е без удивителна – не ни кара да мълчим, а точно обратното

„В заглавието няма удивителен знак и това е нарочно, защото то не е императив и заповед“, каза в ефира на Дарик той и добави, че целта му не е да накара хората да мълчат, а точно обратното

„Млък“ е констатация, състояние на духа, в което сме изпаднали за съжаление много отдавна. Има теми, за които не говорим, първо защото ни е срам и второ, защото се страхуваме – и може би това е най-основното. И това са темите, които ме вълнуват в тази книга – темите за различните хора, за домашното насилие, за расизма, за хомосексуалните хора, които трябва да бъдат интегрирани не просто в обществото, ами в собственото си семейство“, обясни в предаването Бимбалов.

За изчезващите думи, които губим, защото не ги ползваме

В разказа „Млък“, на който е кръстен сборникът, думите изчезват. Те са единственото природно богатство, което ще изгубим, защото не го ползваме, заяви още той. Това е и големият му страх.

Лесно е да обвиним социалните мрежи и технологиите, но причината не е в тях според Радо Бимбалов.

„Всъщност социалните мрежи са просто един бърз, лесен начин да изразим себе си. Това, което четем в социалните мрежи е това, което представляваме. Преди да се появят социалните мрежи ние сме били точно толкова неграмотни и прости на моменти с извинение. Точно толкова страдащи от липса на емпатия и съпричастност. За съжаление ние май още не си даваме сметка колко се излагаме в социалните мрежи и как всичко е на показ“, коментира Радослав Бимбалов.

В последните години всички имаме позиции и въпреки, че те са диаметрални, това е добре, смята Радослав Бимбалов, защото все пак е контакт.

„Нашето общество, за да го има, трябва да започнем да общуваме. В момента си крещим и не се чуваме, но поне сме решили да се говорим и няма „Млък“. В момента не знаем какво да си кажем, но аз се надявам, че в един момент ще се укротим, ще станем малко по-спокойни и ще започнем да си общуваме и да се чуваме“, каза още той.

По думите му, като общество ние сме стигнали до дъното, но скоро да се оттласнем от него и ни предстои дълъг път към себе си и към човешкото в нас.

Чуйте целия разговор с Радослав Бимбалов в ефира на Дарик.