Македонският премиер Християн Мицкоски продължава с провокативната реторика спрямо страната ни. Министър-председателят заяви, цитиран от северномакедонската агенция МИА, че е готов да преговаря с България след изборите на 27 октомври, когато страната ни щяла да има редовно правителство. Целта - да бъде вдигната "десетилетната блокада" на София за присъединяването на страната в ЕС.
Позицията на страната ни, поддържана и от служебни и от редовни кабинети, е в конституцията на западната ни съседка да бъдат вписани и българите.
От Външното ни министерство излязоха с остър отговор. Според МВнР т.нар. френско предложение от 2022 година, което отвори под условие вратата на ЕС за Скопие, е продукт на съгласие между 27-те държави-членки на ЕС и Северна Македония. Дефакто то не подлежи на предоговаряне.
"Убеден съм, че нашата източна съседка, ако гледа и собствения си интерес, ще бъде наясно, че процесът на преговори трябва да започне за нас, ако искаме да сме една цялост на Балканите, която да бъде част от Европейския съюз. Убеден съм, че там (в България) има политици, които искат да видят това“, каза Мицкоски.
Позицията на Скопие е ясна от ден 1 след встъпването в длъжност на дуото Мицкоски-Силяновска. Антибългарска. Проблемът е, че в София нещата не стоят толкова ясно. В страната ни предстоят седми избори за три години, а от там следват въпроси какви сигнали дава това на партньорите ни.
Позицията на МВнР е, че служебният кабинет е легитимен, както и че френското предложение няма да се предоговоря. Опитите за лансиране на идеи за промяна на вече поети международни ангажименти могат да доведат единствено до ново отдалечаване от старта на преговорите за членство в ЕС, допълвят от Външното ведомство.
Още по темата
- Бойко Борисов се отказа от участие в парламентарните комисии
- ГЕРБ няма да подкрепи снемането на имунитетите на Марио Рангелов и Джейхан Ибрямов от ДПС на Доган
- Президентът: Ще разберем дали мнозинство и опозиция ще се заемат с проблемите или със своите интимни отношения
- Корнелия Нинова: Борисов е страхливец. Страх го е за политическото му бъдеще