Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за финала на Мастърс-а в Париж след удивителна победа с 2:1 сета срещу Стефанос Циципас - 6:3, 6:7(1), 7:6(3)!

Българинът за пореден мач показа най-добрата си игра и заслужено стигна до успеха, предаде dsport. За титлата той ще се изправи срещу победителя във втория полуфинален сблъсък по-късно днес, който противопоставя Новак Джокович и Андрей Рубльов.

Двубоят между Григор и световния №6 Стефанос Циципас може да бъде сравнен с гладиаторска битка, продължила над 2:30 часа. В първия сет хасковлията беше по-добрият, а опонентът му не можеше да намери ритъма си на игра. Логичното се случи и Григор се доближи само на сет от големия финал.

Най-трудното обаче тепърва предстоеше. Във втория сет нашенецът пропусна два скрити мачбола, а Циципас спечели след тайбрек. В третия решителен сет Димитров преодоля всички тестове и триумфира след нов тайбрек.

Така Григор Димитров постигна едва втората си победа срещу Стефанос Циципас в осмия мач помежду им. Българинът ще играе финал на турнир от такъв ранг за втори път в своята кариера. Първият такъв случай беше в Синсинати през 2017, когато Григор грабна трофея.

I сет

Григор Димитров спечели жребия и избра да сервира първи. Той обаче направи двойна грешка на старта и Циципас поведе с 0:15 в първия гейм.

Още по-хубавото за Гришо беше, че успя да пробие сервиса на противника. Със смъртоносни бекхенди по правата гъркът беше матиран на два пъти. Опитът му да играе сервис-мрежа също не спомогна. При 15:40 Григор реализира още първия брейкбол. Грешките на Циципас продължаваха. Григор затвърди пробива с гейм на 0 и си осигури добър аванс при първата почивка в мача.

След краткото прекъсване Циципас намери ритъма си на игра. Със сервиса печелеше преимущество, след което нападаше агресивно. Така успя да спечели първия си гейм в полуфиналния сблъсък, въпреки че Григор му открадна две точки. Българинът не намали скоростта и беше безгрешен в петия гейм, спечелвайки го на 0.

Циципас изигра най-убедителния си гейм от началото на мача. Без да загуби точка, намали изоставането си до 2:4. По-важното е, че Григор спечели седмия гейм и поведе с 5:2. При последната точка късметът покри хасковлията. Все пак световният №6 беше принуден да сервира за оставането си в първия сет.

След няколко изключителни разигравания, в които Димитров показа самочувствие и класа, се стигна до 15:30. Убийствен форхенд на Григор му донесе сетбол при 30:40. Циципас обаче се измъкна с мощен първи сервис, спаси още един сетбол и направи резултата 3:5.

Без почивка, Григор започна да сервира за спечелването на първия сет. Непредизвиканите грешки на Циципас се множаха. Гъркът успя да спечели само една точка, съответно Гришо се доближи само на сет от големия финал. За Стефанос загубеният сет бе първи от началото на седмицата.

II сет

Циципас определено намери ритъма си на начален удар. С четири бързи точки той спечели първия гейм във втория сет. Това по никакъв начин не повлия на родния тенисист, който също взе на 0 подаването си. Първата почивка във втория сет дойде без пробиви или шансове за такива. Циципас убедително спечели подаването си и поведе с 2:1.

Григор Димитров продължаваше да сервира перфектно. Съответно изравни при 2:2 в геймовете. В петия гейм хасковлията успя да се закачи на ретур. След невероятна къса и грешка на Циципас имаше равенство 30:30. С мощен начален удар световният №6 съумя все пак да измъкне гейма и да си възвърне аванса.

Определено Циципас вдигна нивото, съответно вторият сет беше по-оспорван от първия. В шестия гейм отново се стигна до равенство 30:30, като в ролята на сервиращ този път беше Григор. Със страхотен смач с отскок Григор успя да реализира геймбола, който имаше при 40:30 и възстанови равенството в геймовете.

В следващия гейм Циципас беше разколебан. За съжаление, първата българска ракета не успя да се възползва и гъркът поведе с 4:3. Иначе Циципас направи двойна грешка, след това прати топката в мрежата. Григор имаше аванс от 15:30, но дори не успя да стигне до точки за пробив. В осмия гейм Гришо реализира три поредни точки, направи двойна грешка за 40:15, след което реализира втория геймбол.

Най-завързаният гейм от началото на втория сет дойде при 4:4. Григор Димитров пропусна два скрити мачбола. При втория късметът покри Циципас, защото филето му помогна при ретур на Гришо. Въпреки сериозните колебания гъркът успя да се спаси, спечелвайки гейма и повеждайки с 5:4.

Хасковлията трябваше да сервира за оставането си във втория сет. Направи го отлично, загуби само една точка и изравни. В 11-ия гейм Стефанос заложи на много агресивна игра сервис-воле. Тя даде резултата и последната почивка във втория сет дойде при аванс от 6:5 в полза на световния №6. Със супер тенис сънародникът ни спечели 12-ия гейм безпроблемно и вкара сета в решителен тайбрек.

Циципас стабилизира играта си и много бързо взе огромен аванс. Той поведе с 3:0 след два минибрейка, след което добави нови три последователни точки за 6:0 и шест поредни сетбола. Двамата тенисисти размениха полетата и Григор спечели първата си точка в тайбрека. Форхенд в аут обаче сложи край на втория сет. Интригата остана да бъде решена в трети сет – 7:1.

III сет

Първият гейм в третия сет беше в полза на подавача – Григор Димитров. Българинът загуби само една точка и се възползва от неточностите в отиграванията на съперника. Циципас също взе подаването си убедително - 1:1.

След близо два часа игра на централния корт в Париж Григор най-сетне трябваше да отразява възможности за пробив. Нашенецът изкара прехвърлящ удар в аут, след което мрежата отново помогна на Стефанос за 15:40. Димитров временно се измъкна и стигна до равенство 40:40. Българинът успешно спаси нови два брейкбола. В крайна сметка родният представител преодоля първото сериозно изпитание в мача и взе третия гейм, продължил почти 10 минути.

Последваха перфектни сервис геймове на двамата полуфиналисти. Втората почивка в третия сет дойде при резултат 3:2 в полза на Григор Димитров. Мрежата за пореден път обърна гръб на българина в шестия гейм и Циципас взе подаването си без проблеми за 3:3. За щастие, хасковлията отвърна с гейм на 0 и отново излезе напред, с което със сигурност покачи напрежението в половината от корта на Стефанос Циципас.

Ритъмът на мача се забърза значително. Шестият в световната ранглиста спечели осмия гейм на 0 с четири бързи точки. Григор направи същото в деветия гейм. От тук насетне всяка грешка можеше да бъде фатална за крайния изход на мача.

Тенденцията обаче се запази. Който сервира, печелеше подаванията си. Най-логичното се случи. Без да се откриват точки за пробиви се стигна до тайбрек.

Той се разви по сходен на втория сет начин. Само че доминантният тенисист беше Григор Димитров. Той поведе с 5:0 след изумителни изпълнение, след което не даде шанс на Циципас да направи обрат – 7:3 точки краен резултат и 2:1 сета.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts