Машините идват и ще изядат работата ви. Това е добре познат рефрен от години, още от началото на XIX век. В миналото поетапните промени в технологиите са заменяли нископлатените работни места с по-голям брой по-високоплатени работни места. Този път, с навлизането на изкуствения интелект, има хора, които смятат, че ще бъде различно, пише „Гардиън“, цитирани от БГНЕС.
“Реалност на дълбоко съновидение”. Когато изобразителното изкуство срещне изкуствения интелект
Политиците знаят, че дори в най-добрия случай изкуственият интелект ще предизвика огромни сътресения на пазарите на труда, но се лъжат, ако смятат, че имат години, за да измислят подходящ отговор. Както казва технологичният предприемач Михир Шукла на неотдавнашния Световен икономически форум в Давос: "Хората продължават да казват, че ИИ идва, но той вече е тук."
Разработките в областта на машинното обучение и роботиката напредват бързо, докато светът е зает с пандемията, инфлацията и войната. ИИ може да бъде за четвъртата индустриална революция това, което е била парната машина за първата през XVIII в.: трансформираща технология, която ще промени из основи икономиките.
Грешен отговор на новия AI бот на Google изтри $100 млрд. от пазарната стойност на компанията
Промяната няма да се случи за една нощ, но както и при предишните индустриални революции, тя ще бъде болезнена за засегнатите, каквито ще бъдат милиони работници. Преди това машините заместваха ръчния труд, като оставяха на хората работни места, изискващи познавателни умения. Напредъкът в областта на изкуствения интелект - символизиран от ChatGPT - показва, че машините вече могат да се справят достойно и с творческите задачи.
ChatGPT е машина, която може да пише интелигентно. Ако от нея се поиска да напише версия на обръщението на Ейбрахам Линкълн към Гетисбърг в стила на Доналд Тръмп, тя ще потърси в интернет подходящ изходен материал и ще генерира оригинално съдържание.
Какво е ChatGPT? Всичко, което трябва да знаете за чатбота
Стартирана от базираната в Сан Франциско изследователска лаборатория OpenAI през ноември миналата година, ChatGPT събра 100-милионния си потребител за 60 дни. За сравнение, на Facebook бяха необходими две години, за да достигне същия етап.
Ще последват и други нови продукти. Според доклад на Станфордския университет в Калифорния броят на патентите за изкуствен интелект се е увеличил 30 пъти между 2015 и 2021 г. Роботите стават все по-евтини и по-усъвършенствани.
Историята показва, че дълбоката технологична промяна представлява значително предизвикателство за създателите на политики. Всяка от трите предишни индустриални революции имаше сходно първоначално въздействие: тя доведе до обезлюдяване на работните места в цялата икономика, до увеличаване на неравенството и до намаляване на дела на доходите, които отиват за труд.
3 начина, по които AI ще промени света през 2023 година
ИИ заплашва да има точно същите последици, но с една основна разлика. Ако не бъдат контролирани, собствениците на новите машини ще спечелят огромни суми от своите иновации. Делът на капитала в доходите ще нарасне за сметка на труда. Някои сектори на икономиката ще се обезлюдят, но в други ще се увеличи заетостта.
Разликата този път е, че най-застрашените работни места ще бъдат тези за средната класа, докато много от новосъздадените работни места могат да бъдат нископлатени и безперспективни. Както Шукла отбеляза в Давос, дните на хората, които обработват молби за ипотечни кредити, вече са преброени.
3 технологични тренда през 2023 г., за които всеки трябва да е готов
Съществуват начини за справяне с някои от тези проблеми. Правителствата биха могли да инвестират повече в образованието и обучението, така че работниците да имат уменията, които са им необходими, за да си изкарват достойно прехраната. Те биха могли да проучат начини за разпределяне на ползите от новите технологии. Но каквото и да правят, политиците трябва да действат акуратно и бързо.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Областният управител на Враца: “Дигитализацията и новите технологии, в частност изкуственият интелект, променят света и структурата на професиите и са в основата на новата визия в ОП “Образование”
- „X City: Градовете на бъдещето“ събира на едно място местната власт и бизнеса
- Приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение е вече факт
- Мини робот - бунтар отвлече 12 по-големи робота в Китай