Mахащият с механичните си ръце хуманоиден робот на Илон Мъск Optimus вероятно ще бъде включен във всеки един технологичен обзор на 2022 г., пишат от сайта Darik Business Review.
Мъск смело заяви, че може да станем свидетели на "фундаментална трансформация на цивилизацията" с подобен напредък в роботиката.
3 технологични тренда през 2023 г., за които всеки трябва да е готов
За реализирането на неговата визия може и да са необходими години, но в момента се намираме на етап, в който ще видим бързо внедряване и усъвършенстване на изкуствения интелект. Бъдещето ни маха за поздрав, а 2023 г. обещава да бъде вълнуваща за изкуствения интелект (AI).
Въпреки рекордно ниските нива на безработица, компаниите продължават да се сблъскват с предизвикателства при намирането на служители, най-вече на хора с подходящия набор от умения.
Изкуственият интелект прави кредитирането за дребния бизнес по-ефективно
Необходимостта е майката на изобретенията, а ние живеем във време на необходимост от изкуствен интелект. Настоящият недостиг на работна ръка, инфлационният и рецесионен натиск, в комбинация повишаващите се лихви, ще принудят компаниите да проявят креативност по отношение на осигуряването на работна ръка.
Автоматизацията, в основата на която е изкуственият интелект, ще стои зад по-голяма част от тази промяна, а победителите в конкретни ниши може да бъдат определени от това колко добре и колко бързо компаниите ще се възползват от автоматизацията.
Топ 5 на най-търсените технически умения за работa през 2023 година
Това важи най-вече за сектори, като счетоводство, банкиране, кредитиране, обработка на данни, разработване на технологии или обслужване на клиенти, където въвеждането на автоматизацията вече е в ход.
Вероятно е да станем свидетели на по-бързи темпове на възприемане, тъй като компаниите реагират на пазарния натиск. Би трябвало да очакваме компаниите, които са си поставили като срок да възприемат AI през 2024-2025, да изтеглят тези срокове по-напред.
И макар да не е възможно да се предвидят всички последици, е повече от вероятно компаниите да освободят част от служителите си, най-вече на длъжности, на които автоматизацията действа по-добре от очакваното.
Кой държи правата върху изкуството, генерирано от изкуствен интелект?
От друга страна, компаниите ще могат да се управляват растежа с по-бързи, но и по-устойчиви темпове, най-вече ако са в индустрия, която отчита растеж.
Фокусираните върху представянето си компании ще отчитат по-високи резултати и по-голяма рентабилност, ако действат бързо и стратегически по отношение на възприемането на изкуствения интелект.
Множество предизвикани от необходимостта иновации в сферата на изкуствения интелект ще родят нови еднорози
Помислете за следното нещо: Сега можем безстрашно да отворим кутията на Пандора със социални и промишлени проблеми и предизвикателства, защото разполагаме с технологичния ключ за разрешаването им.
Какви ще са тенденциите в дигиталния маркетинг през 2023 година?
В бъдеще ще станем свидетели на бързата поява на нови идеи за разрешаването на предизвикателства. Хората може да мислят по тези решения от много време, но разрешаването им е било вън от обхвата на нашия технологичен капацитет. С автоматизацията тези идеи вече могат да се превърнат в реалност.
Преминаваме през икономически и фундаментални промени по отношение на това как подхождаме към работата. Изведнъж разумът на клиентите е широко отворен и търси решения.
„Това щастливо съвпадение на причинно-следствени връзки позволява случващи се веднъж на поколение скокове във формулирането на идеи, особено когато те са подкрепени от предстоящото сериозно и ускорено навлизане на изкуствения интелект.
Как изкуственият интелект си представя небостъргачите на бъдещето?
Например, компания от метавселената в Китай в момента експериментира с хуманоиден робот с изкуствен интелект като свой главен изпълнителен директор. Колкото и странно да звучи това, ще виждаме още смели иновации с ускоряването на темповете на внедряване на изкуствения интелект.
Следващата благословия от еднорози ще се появи от разрешаването някои от най-упоритите ни проблеми. Автоматизацията не само ще помага на компаниите да се придържат към бюджетите си и да изпълняват целите си за растеж, въпреки затягането на пазарните условия, но и ще оказват влияние върху всеки аспект от живота такъв, какъвто го познаваме.
В „Нови хоризонти с Лили” гостуваха Гаврил Гаврилов и Лари Бийл
Изкуственият интелект ще бъде подправката в новия вкус на глобализираната работна сила
След тенденциите на „Голямото напускане“ и „тихото напускане“, е абсолютно ясно, че нашите отношения с работното място са се променили фундаментално. Гъвкавостта и балансът между работата и личния живот са от съществено значение за задържането на талантливите служители.
Автоматизацията, в основата на която е изкуственият интелект, ще играе ключова роля в предоставянето на възможност на компаниите да предлагат подобрена гъвкавост на служителите, докато в същото време им позволяват да работят отвсякъде.
Изкуственият интелект и автоматизацията ще ни връхлитат на вълни
Вече сме свидетели на възприемането на изкуствения интелект за автоматизирането на повтарящи се задачи, изпълнявани от софтуерни роботи. Може би предстои да мине известно време преди този процес да скалира до хардуерни роботи или постоянна автоматизация, която ще дава възможност на организациите да управляват всички аспекти на производството от центрове за управление на данни от друго ниво.
Вероятно обаче ще видим подем в автоматизацията, който разширява или подобрява способността на хора да работят.
Купи ли руска AI компания лицето на Брус Уилис?
Бихме могли дори да видим подем при роботизираните лични асистенти, които да се грижат за повтарящи се задачи, които до голяма степен могат да бъдат автоматизирани, така че хората да работят по-умно и по-бързо. Това ще важи най-вече за бекоофис среди, в които повтарящите се задачи отнемат от времето на служителите.
С усъвършенстването все повече на AI инструментите процентът и естеството на автоматизацията във всички работни процеси ще нараснат значително. Малко аспекти от живота ще останат недокоснати от изкуствения интелект, а промените скоро ще ни връхлитат на вълни.
Трудният въпрос за организациите е да вземат решение коя вълна да яхнат.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм