“Разбирам напрежението, през което минава г-н Борис Бонев. Той е от скоро в една политическа среда, където, хем трябва да отговаря за управлението на града, защото все пак нашата коалиция, съвместна, излъчи кмета на София, хем от друга страна няма лостовете… той никога не е бил в такава ситуация досега. Освен това е трудно да работи в коалиция. Трябва да се опиташ да си диалогичен, да разбираш всички страни и това напрежение, според мен, резултира в тази неовладяна емоционалност в медийната среда”. Така депутатът от “Продължаваме промяната-Демократична България” (ПП-ДБ) Лена Бориславова анализира поведението на общинския съветник от “Спаси София” Борис Бонев в предаването “Без претенции” по Дарик. Преди дни в "Стълбището" по Дарик Бонев призова партньорите на “Спаси София” от местната коалиция в Столичния общински съвет с ПП-ДБ да си “опичат акъла” и прогнозира, че през следващите седмици им предстоят тежки разговори за това как ще продължат занапред.
“В една коалиция не се работи лесно - но нашите различия трябва да се използват, за да се постига по-добър резултат”, каза Бориславова.
Тя обясни, че отчита като грешка, че е “ужасно трудно” да се намерят хора, които да устояват на изкушения и за пример даде Благовест Георгиев. Общинският съветник влезе в градския парламент от листата на ПП, а след като през април предизвика катастрофа, опита се да избяга и отказа проба за алкохол и наркотици, бе изключен от коалицията и стана независим.
“Този общински съветник наистина щеше да е по-добре, ако не бяхме част от неговото избиране за общински съветник. Но хората можеш да ги тестваш само в битка”, каза Бориславова.
Парламент без мнозинство
По отношение на случващото се на голямата политическа сцена в Народното събрание, тя обясни, че с предлагането на декларацията преди евентуалните разговори за кабинет с втория мандат на ПП-ДБ, са се опитали да водят разговори с всички като тест за волята на политическите партии да се борят с корупцията и зависимостите.
“Ще го върнем (неизпълнен втория мандат - бел. ред), защото в този парламент няма мнозинство, което иска да подкрепи Закон за съдебната власт, закон за личния фалит и другите пет мерки, които ние предлагам”, каза депутатът от ПП-ДБ.
И запита:
“Защо тези партии отказват да докажат на своите избиратели, не на мен, не на Божидар Божанов или Кирил Петков, защо те не искат да покажат на своите избиратели, че ще гласуват и ще приемат за първи път от 12 години Закон за личния фалит, защо не искат да се даде възможността хора, които са изпаднали в свръхзадлъжнялост, защото не са имали друг избор, освен да вземат големи ипотечни кредити или други бързи кредити и са загубили работата си по една или друга причина, защо не им се даде на тези хора втори шанс”.
Запитана как ще коментира процесите в ДПС и откритата война между почетния председател на Движението Ахмед Доган и съпредседателят на партията Делян Пеевски, Бориславова каза:
“Това, което видяхме в тези няколко месеци е начинът, по който Пеевски си представя, че трябва да функционира политическият живот”.
На въпрос искал ли е наистина Пеевски да стане премиер, тя заяви:
“Това е, доколкото ми е известно, една от визиите му занапред. Ние видяхме едно неистово желание, фокусиране на вниманието, защото то беше в по-голямата си част медийно внимание върху г-н Пеевски, което той представяше сякаш управлява всички процеси и се опитваше по този начин да отслаби подкрепата за акад. Николай Денков, за ПП-ДБ. Но зад това негово неистово желание да стои във фокуса и да определя всичко как да се случва, всъщност е и това, което вероятно е предизвикало това, което се случва в ДПС”.
Дяволът е в детайлите
На въпрос дали от ПП-ДБ са склонни на компромиси в случай, че не привлекат достатъчно електорална подкрепа при едни евентуални седми предсрочни избори, тя коментира:
“Това е много широко хипотетичен въпрос. Дяволът е в детайлите. Няма как да ви кажа какви компромиси ще направим, защото зависи от какъв компромис искат да платим. Ние вече платихме една цена в името на това да запазим геополитическата ориентация на страната, работихме с ГЕРБ, поради техните зависимости от ДПС, на масата в един момент започна да седи Делян Пеевски. И бяхме склонни да търпим публичните, репутационните вреди от неговото седене на масата, до момента, в който видяхме, че реформите не се случват, до момента, в който видяхме, че няма воля за гласуване на Закон за съдебната власт, до момента, в който видяхме, че не се придвижват мерките, които са свързани с това да има повече справедливост за всички - не за нас, за всички”.
Целия разговор чуйте и гледайте в прикачените файлове.