След като ПП-ДБ направиха нестандартно предложение на парламентарно представените партии, искайки подкрепа от 160 депутати, които да приемат 7 закона срещу корупцията и едва след това да направят опит да съставят кабинет с втория мандат, днес от коалицията обявиха, че ще го върнат неизпълнен на президента.

“Вчера (в сряда - бел. ред.) проведохме редица срещи с останалите парламентарни групи, стана ясно, че няма подкрепа за нашия подход, който е първо антикорупционните закони, след това разговори за правителство. Това ни поставя в ситуация да не можем да реализираме втория мандат, поради което сме готови в момента, в който президентът ни покани, да отидем и да го върнем неизпълнен“, заяви заяви Божидар Божанов от ПП-ДБ на брифинг пред журналисти.

Съпредседателят на ПП Кирил Петков пък благодари на държавния глава за дадената възможност да проведат разговори с политическите формации в Народното събрание.

„Искам да благодаря на президента, който ни даде възможност да проведем тези разговори и да тестваме дали в 50-ото Народно събрание има воля да се справим с най-големия проблем на България в този момент – корупцията и всичките зависимости. Няма да злоупотребяваме с времето и затова сме готови да върнем обратно мандата в първия удобен за него момент“, каза Петков.

Дали ПП-ДБ ще подкрепят правителство, съставено с третия мандат, акад. Николай Денков заяви, че първо трябва да се види кой е носителят му и едва тогава ще преценят какво ще правят предложението.

Людмила Илиева от ПП-ДБ от своя страна коментира, че по време на разговорите с политическите партии за първи път са видели “остри опоненти в зала да сядат и да разговарят добронамерено с една-единствена цел – да се намери път за изход от този политически тупик”.

“Отчитаме самия процес, по който протече разговорът като позитив и тепърва ще следваме този подход и ще го поставяме като основа за решаване на наболелите политически проблеми в страната“, каза тя.

Припомняме, че ПП-ДБ ненадейно се оказаха втора политическа сила в 50-ото НС, след като ДПС се наредиха на четвърто място заради откритата война между почетния председател на Движението и съпредседателя му Делян Пеевски и разцеплението на депутатите от парламентарната група, част от които напуснаха, а други бяха изключени.