Четири парламентарни групи ще отидат на срещи с екипа на “Продължаваме промяната-Демократична България”, за да обсъдят антикорупционната декларация, която формацията постави като условие за сформиране на редовен кабинет с втория мандат. Това са ГЕРБ-СДС, “Възраждане”, БСП и ИТН.
На разговори ще отидат и част от независимите депутати. Покани за среща са отправени към всички политически сили с изключение на групата на ДПС, приближена до Делян Пеевски. Представителите на всички формации обаче са скептични по отношение на успеха на предложената от ПП-ДБ декларация.
Николай Денков обясни, че разговори за правителство може да има само след изпълнение на антикорупционния план
“Това, което виждаме, че системно и упорито някои политически играчи, например хората около Пеевски, побутват в страни тези теми или се опитват да ги подменят вместо да се свършим работата. Лесно е да се направи правителство. Трудно е това правителство да направи нещо полезно”, заяви Денков.
От ПП-ДБ не са оптимисти, че ще намерят подкрепа за предложението си.
“Виждам, че се опитват хем да подкрепят, хем да не подкрепят, да дадат стоп оферта, или да си обяснят защо няма да продължат нататък по пътя със законите”, каза Божидар Божанов.
От ГЕРБ-СДС ще отидат на срещата, но остават категорични, че няма да подкрепят кабинет нито с втория, нито с третия мандат.
“За мене е този декларация е началото на тяхните предизборна кампания, това не е сериозно”, коментира Александър Ненков.
Костадинов Костадинов уточни, че “Възраждане” ще подкрепи декларацията на ПП-ДБ, но само ако партията му получи обратна подкрепа за провеждането на 5 референдума:
“Има възможност, макар и математическа, много трудно осъществима, за правителство без ГЕРБ и БСП. В тази ситуация ПП-ДБ носят отговорност пред бъдещето”, каза Костадинов.
Атанас Зафиров от БСП обясни, че това не са разговори за подкрепа на кабинет, а Тошко Йорданов определи случващото не като диалог, а като форма на демонстративно изнудване.
Двата кръга в ДПС се разминаха в мненията. Изключените от парламентарната група депутати се обединиха в позицията, че законодателните промени не може да се обвързват с връчването на мандата.
“Действително конституцията не е предвидила процедурата по връчване на мандатите да бъде обвързване с условия, особено като законодателство. Предлагането на 3-месечен срок е извън разумния, който е приложим в случая”, обясни Джевдет Чакъров и отбеляза, че обвързването на мандата е проблемно от гледна точка на законност.
От ПП-ДБ са отправили покани за среща до всички с изключение на Делян Пеевски и хората, които застават зад него. Самият Пеевски заяви, че няма да води преговори с формацията и отправи критики към президента Румен Радев заради забавеното връчване на втория мандат.
“С вносителите на пачките и на пуделите няма да преговаряме. Изобщо важните теми са, че държавата гори, а някои хора летят. Той защо не е на пожарите?! Защо не върши работа, а лети и казва от въздуха “не мога да реша какво да правя”. Ами, да вземе да кацне, колеги, тоя човек, да вземе да го даде тоя мандат, после да даде третия мандат. Ако има нещо да го правим, ако не, да вървим на изборите”, каза Пеевски.
Очаква се по-късно в днешния ден да станат ясни резултатите от преговорите за подкрепа на антикорупционната декларация.