Още тези дни президентът Румен Радев ще реши кога да връчи втория мандат за съставяне на кабинет на втората политическа сила "ПП-ДБ".
Държавният глава каза, че скоро ще стане ясно дали е възможно "Промяната" да събере подкрепата, която ще търси чрез предложения за гласуване на антикорупционни закони.
От изказването на президента се разбра, че до дни той ще обяви съдбата на втория мандат и няма да чака трите месеца, за които го призоваха от ПП-ДБ.
"Очаквам още тези дни да стане ясно ще има ли мнозинство в парламента и подкрепа за мандата, даден на втората по численост парламентарна група", заяви Радев пред журналисти на авиобаза "Враждебна", където участва в отбелязването на 20-годишнината от приемането в състава на Военновъздушните сили на Република България на учебно-тренировъчните самолети PC-9M и транспортен самолет PC-12/45.
По думите му реакциите на останалите парламентарно представени партии ще бъдат ясен знак за това дали ще има такава подкрепа.
"И съответно аз да взема своето решение", подчерта президентът. Той обясни, че ще се съобрази с програмата на българския парламент.
"Винаги съм се водил от Конституцията, така ще постъпя и сега", обясни държавният глава.
Припомняме, че в понеделник ПП-ДБ се срещнаха с държавния глава, за да обсъдят идеите си за възможен изход от политическата криза и това кога може да бъде връчен втория мандат. Те обявиха, че ще предложат на останалите партии в парламента специална декларация и списък със закони, които трябва да бъдат приети преди връчването на мандата. Срокът, за който става дума, е около три месеца.
От формацията предложиха на Радев да изчака с връчването на втората папка, за да даде време на Народното събрание да приеме пакет от закони и решения по ключови проблеми. Президентът обаче призова ПП-ДБ да се фокусират върху намирането на подкрепа за съставяне на правителство.
След края на срещата заместник-председателят на парламентарната група на “Продължаваме промяната - Демократична България” (ПП-ДБ) Божидар Божанов, заяви:
"Ще предложим максимално бързо декларация на Народното събрание (НС), в която парламентът декларира своята подкрепа за седем основни закона или решения - Закон за съдебната власт, избор на Антикорупционна комисия, Закон за подаване на сигнали, Наказателно-процесуалния кодекс, Закон за личния фалит, избор на нов Омбудсман, както и начало на реформи в службите, чрез въвеждане на тестове за интегритет".