Смяната на директорите на шестте големи дружества в Столична община показава как работи икономическото задкулисие, коментира Борис Бонев от „Спаси София“ в предаването „Стълбището“ на Дарик радио. По думите му битката е кое икономическо мнозинство да заграби софийската икономика. 

“Твърди се, че това е битката между Орлин Алексиев (бившия общински съветник от ГЕРБ - бел. ред.) и Красьо Черния (сочен за лобист в съдебната власт от близкото минало - бел. ред.), като, след като Орлин Алексиев е изпаднал в немилост, сега Красьо Черния се опитва да вземе неговите силни икономически позиции в София. Очевидно е кой помага за този процес. Но понеже това са спекулации или по-скоро от ъндърграунда се чуват някакви неща, за мен много по-важното е видимата част, която е политиците как реагират. Защото те са избрани там, за да вършат работа и да решават проблемите. Ако ти си борец срещу несправедливостта, ако ти си борец за нов начин на управление, ако ти си борец срещу олигархията, ако ти си борец срещу  икономическите интереси, завладяли Столична община, наистина ли така ще си обърнеш мнението за по-малко от 24 часа? Не виждаш ли какъв е проблемът с това да махнеш едни хора и да назначиш абсолютни анонимници, които не са минали никакъв обществен контрол?”, запита Бонев.

И сам отговори:

“Ние не ги познаваме тези хора, те не благоволиха дори да ги поканят да се представят. А им поверихме дружества, които само през следващи три години ще обявят обществени поръчки за милиарди левове. А така нареченият конкурс, който също беше записан, че щяло да да го има, е за бъдещо несигурно време.” 

На въпрос, кой е задкулисният играч, който е овладял икономически София, Борис Бонев посочи:  

“Най-вероятно е Красьо Черния. Зад Красьо Черния е Таки (Христофорос Аманатидис - бел. ред.). Таки и Маджо (Младен Михалев - бел. ред). Същият този Таки, който държи  паркинга под НДК. Това се твърди, че са хората, които в момента имат най-силен интерес да овладеят софийската икономика. По принцип никога индивидът не е по-силен от държавата, пък дори той да се казва Таки или Маджо, но в случая за съжаление държавата е безсилна, защото е овладяна. Ако тя беше неовладяна нямаше кой да ѝ се изпъчи” 

Докладът за назначаване на временни директори на общинските търговски дружества „Център за градска мобилност“, „Столичен електротранспорт“, „Столичен автотранспорт“, „Метрополитен“, „Топлофикация София“ и „Софинвест“ бе предложен от Карлос Контрера от ВМРО и двама от изключените общински съветници на „Възраждане“.  На заседанието на Столичния общински съвет предложението получи 31 гласа „за“ и 29 „против“. Подкрепа дойде от групите на ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН, Карлос Контрера от ВМРО и изключените от “Възраждане”. Решаващият глас бе на изключеният от ПП-ДБ („Спаси София“) Благовест Георгиев, който е бил от квотата на „Продължаваме промяната“.

Трус в местната коалиция ПП-ДБ-СС

По този повод Борис Бонев коментира, че „Продължаваме промяната“ трябва да си „опича акъла“ и през следващите седмици предстоят тежки разговори между партньорите в коалицията за това как ще продължат напред.

“Ние сме организация, която 15 години и аз лично 15 години се боря за освобождаване на София от порочния модел досегашен. Аз съм човек, който е положил изключително огромни усилия, заедно с нашия екип, за да разкриваме корупционни практики, за да предлагаме решения. Не мога да допусна повече целият този труд, всички тези усилия, да бъдат саботирани или измествани като енергия и като фокус от изключително спорни мнения и действия. Освен Благовест Георгиев, за който говорим, за нас сериозен казус е и защо председателят на общинския съвет, който също е от “Продължаваме промяната” с такава рекордна скорост разпредели доклада на Карлос Контрера и отцепниците за разглеждане в заседание? Когато постъпи доклад и той не е някаква много извънредна точка, свързана с истинско спешно нещо, тогава практиката е - доклада се внася в общинския съвет, разпределя се на комисии, разглежда се по същество и се гледа след седмица или две. Тук говорим за разпределяне на този доклад в рамките на по-малко от час. Това за нас не е обяснимо и това също ще бъде един от разговорите, които ще проведем. Ще кажем на “Продължаваме промяната” да си опичат акъла и да си проверят отново хората, защото започнаха твърде много неща да се натрупват едно след друго. А ние сме в драматична битка в София, защото ГЕРБ и техните съюзници от БСП, ИТН, отцепници от “Възраждане” и Карлос Контрера контролират мнозинството в общинския съвет”, каза Бонев.

За 20 г. управление на ГЕРБ никога не е имало подобна активност на служби и разследващи органи

Той уточни, че тъй като ПП-ДБ („Спаси София“) не управлява общинския съвет, е изключително трудно да се правят реформи, да се прокарват политики и да се управлява градът. А на този фон в Столична община се правят изключително много проверки и се организират атаки от различни посоки, за да се всява страх.

“В момента в общината мисля, че само от Светия синод не са дошли на проверка. ДАНС, Икономическа полиция, АДФИ,  каквото се сетите в момента е на проверки в общината по каквито теми си искате. Истината е, че за 20 години управление на ГЕРБ никога не е имало подобна активност на служби и разследващи органи в Столична община. Въпреки “Граф Игнатиев”,  който се разпадна,  жълтите павета, които не можаха да ги наредят, ремонтите на ремонтите, всякакви корупционни схеми, които сме разкривали ние и безброй други хора през годините. Не, че ние се притесняваме, защото ние не сме направили нищо лошо - нито сме откраднали, нито сме участвали в далавера. Но това се прави за всяване на страх. За да може администрацията да бъде блокирана в събирането на хиляди документи, за да отговори на някаква поредна преписка, с което всъщност да се забави и нейната работа. И за да ни се покаже - на Васил Терзиев, на неговия екип, на “Спаси София”, “Демократична България”, да ни се покаже да си знаем мястото. И че всъщност това наше желание да променим София, да сменим модела на ГЕРБ, просто няма да се случи. 

Чуйте и гледайте целия разговор в прикачените файлове