Новият предмет “Добродетели и религия” влиза в учебната програма, но темата раздели обществото. „За“ и „против“ в ефира на Дарик дебатираха Добромир Иванов, председал на Besco (Българската предприемаческа асоциация) и доц. Костадин Нушев, богослов и преподавател в Софийския университет.

Двамата се обединиха около мнението, че в училищата трябва да се преподава за ценностите, морала и добродетелите, но по какъв начин да стане това – въпросът, по който Нушев и Иванов се разминават.
„Църквата няма да влезе в училищата, тя просто подкрепя лидерската и трансформаторска идея на министъра на образованието... съществуват страхове, че обучението по религия в училищата ще бъде пропаганда“, сподели доц. Нушев.
Иванов от своя страна зададе контравъпрос – кой ще преподава този нов предмет и има ли в действителност подготвени учители у нас? Той защитава тезата, че религията не бива да бъде обособявана като отделен предмет и че това не е нужно и носи рискове.
Доц. Нушев от своя страна зададе риторичния въпрос дали има връзка между индекса за корупция и бедност у нас и липсата на предмет „религия“ в училищата.
Целия разговор гледайте в прикачения файл.

Още по темата
- Кметът на Враца:Да възпитаваме добри хора, не само добри ученици!
- Кои бяха акцентите в конференцията „Образование 4.0: Изкуствен интелект, Киберсигурност и Дигитално бъдеще с Еразъм+”
- Институцията на омбудсмана иска от МОН обяснения за часовете по религия
- Отец Венци Николов: Мисля, че след смъртта на папа Франциск вярата на всички християни ще бъде събудена