Министерството на образованието и науката (МОН) предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища с прием на учениците след четвърти клас. Това обяви министърът на образованието Красимир Вълчев.

Според него професиите на бъдещето ще изискват повече и по-комплексни умения, ученици вече няма да упражняват една професия, а ще ги сменят, затова преносимите умения, които дават математиката и природните науки, са много важни.

Предложението на МОН обхваща всичките 31 Природо-математически гимназии в областните центрове в страната, като се предвижда учениците да кандидатстват за прием след четвърти клас, а не както е в момента - след седми.

"Специализирано училище означава, че ще могат да приемат ученици след 4 клас, които да продължат след 7 клас, без допълнителен изпит. Тези ученици, които са приети в 5 клас, една голяма част от тях, всички следва да продължат, ние не трябва да ги губим за математиката. Те вече имат по-добра математическа основа изградена в 7 клас и ние трябва да използваме това", заяви министърът. 

По думите му от министерството са изготвили списък от мерки за повишаване на интереса за учене на математика и природни науки.

“Надяваме се да има повече ученици в природо-математическите гимназии. За съжаление в най-големите градове това е въпрос и на материална база, но тук можем да мотивираме повече учениците, вкл. и с това да преобразуваме математическите гимназии в специализирани училища“, обясни Красимир Вълчев.

Новият статут на математическите гимназии и приема на ученици в тях ще бъдат въведени с промени в Закона за училищното образование. Те ще бъдат представени за обсъждане през май. 

“Природните науки и математиката дават едни от най-ценните умения, необходими през следващите десетилетия. Това са умения, като логическо мислене, разбиране на света, решаването на практически проблеми, на комплексни задачи”, заяви Вълчев.