Парите на хората, които се трупат за втора пенсия, се топят, вместо да растат. Това показват последните данни на Комисията за финансов надзор. Всички универсални пенсионни фондове без един отчитат отрицателна доходност, която варира от минус 1,17% до минус 4,70% за периода от 31 март 2021 г. до 31 март 2023 г. В тези фондове задължително за втора пенсия се осигуряват всички работещи граждани, родени след края на 1959 г.
Всеки трети успява да се пенсионира преди възрастта за пенсия
Най-ниска доходност отчитат фондовете, които държат най-големи дялове на пазара. Минус 4,70% е доходността за двегодишния период на УПФ „ДСК-Родина“, минус 3,71% е на УПФ „Доверие“, а минус 3,33% - на УПФ „ОББ“. Единственият фонд с положителна доходност от 0,7% е УПФ „ЦКБ-Сила“, показват данните на КФН към края на март тази година. Всички фондове имат доходност над минималната, определена от комисията, която е в размер на минус 5,99% за предходния 24-месечен период, уточняват от КФН.
Все повече българи бързат да се пенсионират
Доходността на пенсионните фондове зависи от вида активи, в които са инвестирани натрупаните в тях средства и тенденциите на съответните пазари. Текущата постигната доходност може както да нараства, така и да намалява. Пенсионноосигурителните дружества са задължени да постигат минимална доходност при управлението на активите на фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване.
В края на всяко тримесечие тя се определя на база постигната доходност за последните 2 години. В случай че постигнатата доходност е под минимално изискуемата, пенсионните дружества със собствени средства от своите резерви попълват разликата. По този начин минималната двугодишна доходност е гарантирана.
Плащаме за храна колкото германците, но с 4 пъти по-ниска заплата
Оказва се, за последните две години парите за втора пенсия вместо да нарастват в резултат на инвестицията им, намаляват. Причината, която посочват от частните фондове, е спадът на индексите на фондовите борси по света, тъй като голяма част от средствата на осигурените в тях са инвестирани в акции и облигации, търгувани на фондовите борси по света.
Допълнително сътресение на пазара донесоха и фалитите на двете американски банки - "Силикон вели банк" (Silicon Valley Bank) и "Сигничър банк" (Signature Bank), както и принудителното придобиване на 167-годишната швейцарска банка "Креди сюис" (Credit Suisse) от местния й конкурент Ю Би Ес (UBS), за да се предотврати разширяване на кризата.
Драстична разлика в увеличението на пенсиите
Това също доведе до спад на акциите на европейския банков сектор, а редица централни банки по света увеличиха лихвените проценти, с което оскъпиха кредитирането за домакинствата и бизнеса.
Професионалните фондове
При професионалните пенсионни фондове, където се осигуряват задължително за ранно пенсиониране работещите при условията на първа и втора категория труд, нещата не са много по-добре. Там само два фонда имат положителна доходност. Това са ППФ „Съгласие“ с 1,91% доходност за 24-месечния период и ППФ „ЦКБ-Сила“ с 0,92%.
Как да си прехвърлите втората пенсия в НОИ
Най-ниска доходност отчита ППФ „ДСК-Родина“ – минус 4,43%. За професионалните пенсионни фондове минималната определена доходност е минус 4,92%, като всички фондове отчитат доходност над нея.
Доброволните фондове
При доброволните пенсионни фондове, където по желание хората се осигуряват за трета пенсия и няма толкова строги ограничения за инвестиране на средствата, средната доходност е минус 1,09%.
550 хил. пенсионери вече взимат над минималната заплата
Тук положителна доходност имат три фонда – ДПФ „Съгласие“ със 7,02%, ДПФ „ЦКС-Сила“ с 2,82% и ДПФ „Пенсионноосигурителен институт“ с 0,50%. Най-ниска доходност отчита ДПФ „ДСК-Родина“ – минус 3,75% и ДПФ „Доверие“ – минус 3,35%.
Активите намаляват
Към края на миналата година нетните активи на пенсионните фондове са на стойност 19,215 млрд. лева, като в сравнение с края на предходната година те намаляват с 1,75 на сто.
Смятат новите пенсии при по-висок осигурителен доход
През 2022 г. от фондовете за извършване на плащания са изплатени 1,707 млн. лева за пенсии, 24,241 млн. лв. за разсрочени плащания на осигурени лица и 95 хил. лв. на наследници на пенсионери и лица, получавали разсрочени плащания. Общите приходи на пенсионноосигурителните дружества за 2022 г. възлизат на 296,25 млн. лв., като нетният финансов резултат на дружествата за годината е в размер на 72,245 млн. лв.
Въпреки отрицателната доходност на пенсионните фондове драстично са намалели хората, които искат да прехвърлят парите си от тях в към фонд „Пенсии“ в НОИ. през миналата година това са направили едва 7000 души, а стойността на прехвърлените партиди е за 47 милиона лева.
Тревожни сигнали за пазара на труда - фирмите не търсят работници
За сравнение през 2021 година желаещите да се откажат от втората си пенсия за сметка на пълна пенсия от НОИ са над четири пъти повече – над 32 500 души, а прехвърлените средства са над 265 милиона лева. През 2018 г. около 13 000 души са се отказали от втора пенсия, а през 2019 г. – над 11 500 души. През 2020 г. избралите да променят участието си от универсален пенсионен фонд към НОИ са 17 500 души, а прехвърлените им средства са малко над 135 милиона лева.
За да прехвърлят парите си във фонд „Пенсии“ на НОИ, желаещите трябва да подадат заявление до Националната агенция по приходите, но това трябва да стане в сроковете, които са определени в Кодекса за социално осигуряване.
Какви пари ни удържат от заплатата и колко взимаме чисто в края на месеца
Например, ако човек навършва пенсионна възраст от 1 януари 2022 г. до 31 декември 2025 г. – този срок е не по-късно от една година преди навършване на изискуемата възраст за пенсиониране, а след 1 януари 2038 г. – не по-късно от 5 години преди възрастта.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts