Плащаме ли повече от другите европейци за основни храни в магазина? Избрахме седем продукта, които се пазаруват най-често от всеки потребители в България и в Европа – литър прясно мляко, кофичка кисело мляко, масло, олио, захар, цяло пиле и 10 яйца. И сравнихме цените в Германия, Франция, Гърция и Румъния с тези в България.
Очакват се резултати от проверката на комисията за защита на конкуренцията
Изчисленията показват, че ако вземем по един продукт от тези седем, само румънците ще платят по-малка сметка от нас в магазина. За съседите ни този пазар ще струва 27,50 лева, докато ние трябва да платим 33,57 лева.
Най-солена излиза сметката във Франция – 40,87 лева и Гърция – 39,87 лева. Почти колкото нас обаче ще платят германците – 35,91 лева.
Информационният сайт за наблюдение на цените на хранителните продукти вече работи
Прясното мляко с рекордна цена у нас
Прясното мляко се продава най-скъпо у нас спрямо цените в Гърция, Франция, Германия и Румъния, показват данните на сайта foodprice.bg. Бутилка от литър струва в нашите магазини по 3,55 лева, докато в Румъния е с 1 лев по-евтино – 2,52 лева. Французите плащат по 2,68 лв., германците – 2,90 лева, а гърците – по 3,25 лева за литър. И това при положение, че за последния месец цената на прясното мляко у нас е без промяна, а в Германия и Гърция се е повишила съответно с 3,28% и 1,25%.
Икономическият растеж в еврозоната достигна 10-месечен връх
Не така стоят нещата с киселото мляко, където за кофичка от 3,6% масленост българите плащат по 1,68 лева, докато в Гърция тя струва 3,08 лева. По-евтино обаче излиза кофичката в Германия и Франция от тази у нас, съответно 1,48 лева и 1,60 лева. Само в Гърция маслото е по-скъпо, отколкото в нашите магазини. При съседите 250 грама се продават по 8,10 лева, а у нас в магазина върви средно по 7,33 лева. За сравнение обаче в Германия и Франция цената е по-ниска с над 2 лева. В Германия 250 г се продават по 4,88 лева, във Франция – 5,14 лева, а в Румъния – 6,29 лева.
Без данъчни облекчения, по-сурови глоби и контрол над длъжниците: Какво предвижда МФ?
Цената на олиото, която стана причина за опашки и дори бой на клиенти у нас, се оказва, че в България далеч не е най-висока. Във Франция например бутилка от 1 литър струва 6,35 лева, докато у нас цената на дребно е средно 4,83 лева. В Гърция олиото се продава по 5,95 лева, но в Германия например бутилката струва приблизително колкото и у нас – 4,93 лева. По-ниски са цените в Румъния – средно 4,28 лева за литър и Хърватия – 4,33 лева за литър. По данни на сайта за сравняване на цените foodprice.bg се вижда, че за последния месец цената в Германия е скочила рязко – с близо 20 на сто, докато у нас има слабо понижение с 1,24 на сто.
В Гърция и Румъния обаче цената на захарта е по-ниска от тази у нас. В България килограмът се продава по 2,86 лева, докато в съседките ни е около 2,43-2,50 лева. Рекордьор е Франция, където килограм захар струва 3,87 лева, а в Германия цената е 3,20 лева. В Румъния плащат по-малко, въпреки че за месец е отчетено поскъпване с над 11%, показват още данните.
Все повече българи бързат да се пенсионират
С 2 лева по-евтино излиза килограм пиле в Румъния спрямо цената у нас. В съседите цяло пиле може да се купи върху 5,83 лева за кг, докато у нас то струва 7,92 лева за кг. Германци и французи обаче плащат двойно повече, там цената се движи между 14-15 лева за кг.
С 10 стотинки по-ниска е цената на яйцата в Румъния и Германия, където бройката върви по 42 стотинки. В магазините у нас яйцата, размер М, се продават по 0,54 лева. Рекордьор тук е Гърция, където яйцето струва 0,73 лева за брой. И докато в Българи цената продължава да се повишава, то в Румъния за последния месец е паднала с близо 19 процента.
Разликата в заплатите
И въпреки че не плащаме най-много за храни, когато сравним цените с покупателната способност, се оказва, че храната ни излиза доста солено. Средната брутна заплата в България към края на 2022 г. е 1879 лв. или близо 900 евро. За сравнение в Германия тя е близо 3700 евро или над 4 пъти повече. Във Франция средната брутна заплата е 2874 евро. По-близо до нас по доходи са Гърците, но и там средната е доста над нашата - 1092 евро. Само Румъния има средна брутна заплата под нашата - 726 евро.
Безработни взимат над 1880 лева на месец
Подобна е и ситуацията с минималната работна заплата, която по данни на Евростат у нас е близо пет пъти по-ниска, отколкото в Германия. От началото на 2023 г. минималната заплата у нас беше повишена от 710 лв. на 780 лв., което прави 398,81 евро. В Германия минималната заплата е 1987 евро, показват данни на Евростат. Във Франция минималното заплащане е 1709 евро, а в Гърция от 1 април тя се повиши на 780 евро бруто от 713 евро, колкото е в момента. В Румъния минималната заплата от януари 2023 г. съща беше повишена и вече е 606 евро.
Така се оказва, че с нашите доходи можем да си позволим доста по-малко продукти от другите европейци.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- Годишната инфлация е 2.2% според данните на НСИ
- Сред изненаданите от новите тарифи за паркиране на Летище Пловдив се оказа депутатът и издател Манол Пейков
- Заради повишението на цените на хляба и тока: НСИ очаква ръст на инфлацията в България
- Хлябът и ресторантите водят по ръст на цените в последните години