Нова „Академия за политици“ набира българи от малките населени места, които са готови да работят за развитието на регионите. Идеята е на Сдружението на кметовете на кметства, които настояват да могат да кандидатстват самостоятелно с проекти в полза повишаване качеството на живот на жителите на по-малките градове и селата. Това съобщи пред Дарик председателят на националната организация и кмет на Калофер Румен Стоянов.

На 24 май той е провел неформален разговор с премиера Кирил Петков. Очакваме следващите дни казусът да бъде официално обсъден. По-малките градове и села имат неразрешени проблеми, които зависят от Общинските съвети, извън техните населени места, коментира Стоянов пред Дарик, по време на открито студио, свързано и с екологичните проблеми в област Пловдив.

 „По време на избори, кандидатите от всички партии дават обещания, а след това решенията за реализиране на различни проекти, се гласуват по партийна линия, а не в полза на жителите на населените места“, каза още кметът на Калофер.

Той очаква до лятото на 2023 г. да започне изграждане на пречиствателна станция в града, проектът за която е готов. За да се търси съвместно финансиране и да се осъществи по-бързо той, е необходимо обаче кметът на Карлово да упълномощи Румен Стоянов.

В средата на май Управителният съвет на Националното сдружение на кметовете на кметства одобри идеята да създаде гражданско движение, а към края на месец юни ще се проведе и национален форум в София, на който ще бъде обсъдена идеята за създаване на „Академия за политици“. За целта кметовете ще номинират по няколко души от всяко населено място в страната, които ще бъдат обучени и подготвени да отстояват интересите на по-малките градове и българските села, съобщи още пред Дарик Румен Стоянов.

Сдружението иска да се създаде и специален фонд, чрез който населените места извън общинските центрове да могат да участват в проекти. Идеята е средствата от него, в размер на 10 млн. лева, да се разпределят между над 4 000 градове и села в страната.

Не е изключено това сдружение да прерасне в политическо движение на малките кметове, което да се яви на изборите догодина като отделна формация, за да излъчи свои кандидати за общинските съвети.

По предложение на сдружението, през 2020 г. Народното събрание прие изменение в Закона за държавния бюджет, според което общинските съвети трябва да предоставят бюджети на кметствата, така че те да могат сами да планират и осъществяват дейността си, без да бъдат зависими. На практика обаче това законово изменение масово не се прилага, коментира Румен Стоянов и да даде пример с мемориалния комплекс на Христо Ботев, чиито ремонт все още не е завършен, а само след дни предстоят тържествата за 146-та годишнина от гибелта на българския поет и революционер.