На днешния 6-ти януари по традиция в китното подбалканско градче Калофер местните мъже отново извиват традиционното мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се провежда от 7 до 8 часа сутринта, като хората, които искат да го видят отблизо, трябва да намерят своето място доста по-рано.
Местните се хвърлят и за божия кръст, който според обичая се хвърля във водите на Богоявление, а който момък го хване и извади, ще е здрав и честит през цялата година. Мъжете влизат в реката с песента „Залюбила е Василка“, която се изпълнява по време на ритуала през последните 30 години.
На 6 януари по традиция Калофер е пълен. Местата за отсядане са резервирани много отдавна. Днешният празничен Йордановден се пада и в събота, така че подбалканското градче очаква хиляди гости. Призивът на местната управа заради безопасността на присъстващите е първи във водата да влязат мъжете от Калофер, а останалите да го направят след ваденето на кръста.
След предаването му на най-малкия участник, той го изважда на брега и започва същинското мъжко хоро в ледените води на Тунджа, което продължава още най-малко десетина минути.
Често на раменете на бащите си в реката влизат и невръстни деца, които биват посвещавани от малки в древната традиция, за да могат да я продължат.
Мъжкото хоро на Богоявление в Калофер, което по традиция се провежда до Черковния мост в града, е едно от най-атрактивните събития на родното място на Христо Ботев. Тази година градът чества 176 години от рождението на поета и революционера. Събитията днес ще започнат в 11,30 часа.
Десетки се очаква да се хвърлят и в ледените води на река Марица в Пловдив, за да извадят богоявленския кръст. Церемонията ще започне в 12.30 часа.
След празничната сутрешна литургия в катедралния храм “Света Богородица“ в града ще бъдат осветени бойните знамена на пловдивския гарнизон. В 12 часа, с хоругви и иконата на Богоявление, ще тръгне литийно шествие, което ще мине по булевард “Цар Борис III Обединител“. До 14 часа част от пътната артерия ще бъде затворена за движение на моторни превозни средства.
След отслужване на водосвет и освещаване на водата, митрополит Николай ще хвърли кръста в река Марица. Този, който извади кръста, ще получи архиерейска благословия.
В Асеновград Йордановден също ще бъде отбелязан тържествено. Традицията за спасяване на богоявленския кръст ще бъде спазена, а ритуалът е в коритото на река Чая.
Богоявленски ритуал ще се проведе и в десетки населени места около Пловдив.
Още по темата
- Концерти и изпълнения на открито в Пловдив за Коледа и Нова година
- Духът на просвещението в технологичния свят - мост между вечните ценности и иновациите на бъдещето
- Движението по Бетонния мост в Пловдив е възстановено след шестмесечна реконструкция
- Сутрешните новини от регионите на Пловдив, Смолян и Пазарджик на 19.12.2024 г.