"За резултата от PISA може би всеки един от нас е отговороен - от родители, до учители, до общество, със сигурност и политици. Показва, че по този начин нещата не могат да продължат. Трябва да направим коренна промяна в начина, по който се отнасяме към образованието в България. Това, което може би се вижда сега, е че за пръв път от много години насам започна учителската професия да бъде пак престижна". Така съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира пред Дарик радио информацията от последната седмица, че учениците ни са на последно място в ЕС по математика и на предпоследно по четене. 

По думите му най-важното нещо, което трябва да се направи, са инвестиции в образованието.

"Конституцията е основният договор в обществото. Аз мисля, че някъде дълбоко в цялата политическа система, която се отразява и в образованието, и в културата, и в икономиката, стои липсата на правила и законност", коментира Петков.

"Нашите критици казват "голямата промяна направихте", от Гешев на Сарафов. Но независимо какъв е моралният компас на Сарафов, всяко движение оттук нататък и всяко решение той трябва да го прави, имайки предвид, че някой ден той може да бъде разследван от независим съдия", коментира още Кирил Петков.

"Това, което ние разбрахме, е че координацията между ГЕРБ и ДПС е толкова сериозна, че те действат почти като една структура - това е наистина факт. Тук въпросът не е защо ние решаваме да поканим ДПС да бъде част от това мнозинство. Както ние сме в пълна координация с "Демократична България", ГЕРБ казват "ние сме в пълна координация с ДПС и това мнозинство вие не можете да си изберете дали е с единия, или с другия, защото ние работим като едно - това е реалността", обясни Петков.

И отбеляза, че "тук въпросът е защо и как е възможно да постигнем промяна с хората, които преди са били символ на това, срещу което сме се борили".

Кирил Петков отговори и на обвинения от публикация във в. "Сега", гласящи, че "от дълго време Христо Иванов, Петков и Василев гледат безмълвно отстрани как Пеевски и Борисов се тупат в гърдите и се правят на мастити европейци" като подчерта, че не мисли, че стои безмълвен отстрани.

"Ако за нещо мога да бъда обвиняван, със сигурност не е, че не си отстоявам на принципите. И когато има нещо, с което не съм съгласен, аз го изказвам не само на глас, аз го изказвам на глас по начин, по който ме чуват", категоричен е той.

Запитан вярва ли на коалиционните си партньори от ГЕРБ, Петков отговори: "Ако някой от тези партии каже, че вярва на другия, ще е лъжа. Тук въпросът е вярваме ли, че въпреки че нямаме голямо доверие помежду си, можем да постигнем някакви цели, които са общи - и тук казвам "да".

Водещият Константин Вълков обърна внимание, че е притеснително усещането, че министър-председателят не може да отстрани даден министър, когато се бият беззащитни хора по улиците, визирайки протеста срещу БФС от средата на ноември. 

Темата Кирил Петков коментира така: "Акад. Денков успява да овладее страстите през някаква институционалност. Те с Мария Габриел работят добре. От тази гледна точка, ако всеки път, когато ние искахме оставката на министъра (бел. ред. Калин Стоянов - вътрешният министър), и всеки път, в който от ГЕРБ искаха оставката на министъра, ние вече нямаше да имаме правителство".

"ДАНС е доста голяма структура - над 2000 човека са там. Сигурен съм, че има много свестни хора. Но сегашното ръководство на ДАНС и някои от "старите кримки", които дълбоко са залегнали там, трябва да бъдат сменени. Аз нямам доверие на тази институция", заяви още Кирил Петков.

Той коментира, че ако се стигне до сделка за "Лукойл", една опасност, която не иска да се случи, е да се появи отнякъде офшорка, зад която да се скрият купувачи, които българското общество да не ги знае.

"Едните може да са скрити руски купувачи, ужким през западен инвеститор. Другият вариант е да са някакъв консорциум с някакви скрити български купувачи с неясни капитали, с някакви чужди скрити купувачи с неясни капитали зад някаква офшорка", посочи Петков.

"Това си е частна сделка, "Лукойл" има пълен избор на кого да го продаде, но аз искам собственикът да се знае, да бъде с добра репутация, и ако може, да има даже компонент, в който законът за корупцията в чужбина е сложен за масата, така че да не може толкова ключов актив на България да бъде използван за корупционни или политически маневри", допълни той.

Запитан ще има ли сътресение на пазара на горива, Петков коментира: "Ако се направи нормално и внимателно целият този процес, не би трябвало, но ако направим някакви прибързани глупости, има опасност".

Кирил Петков бе категоричен, че ще продължи да се бори за реформите. "Но ако видим че почваме да се отлепяме от посоката и започнем да завиваме в посоки, които не са ясни, една от нашите сили и слабости е, че политиката и властта не са на всяка цена", добави той.

"Ентусиазиран съм за ротацията - първо за да покажем, че си държим на думата. Второ, аз виждам Мария Габриел като добър партньор с акад. Денков", каза още Петков.

На въпрос каква може да бъде националната кауза на това мнозинство извън влизането в Шенген и еврозоната и извън конституционната реформа, Кирил Петков отговори така: "За мен каква е мечтата – когато ние преподавахме в Харвард използвахме най-добрите икономически модели. Ние влязохме в политиката с идея за икономически растеж, но така се случи, че се занимаваме с други политики. Това, което преподавахме, изглеждаше много ясно - всички икономически модели покзват, че България има всички предпоставки да бъде една високо растяща страна, невероятен потенциал за туризъм, страхотно земеделие, индустрия. Всичко това го имаме. Единственото нещо, което не работи през цялото време, е администрацията и институциите. Ако успеем там да мръднем напред, целият този потенциал на България може така да се отпуши, че всички ние да се движим напред".

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм