Напоследък много се говори за включване на млади и образовани хора в политиката, но за да заемеш висши административни постове е нужен житейски и професионален опит. Това коментира в ефира на Дарик радио Калоян Буковски, консултиращ мениджър във Великобритания, ръководител на проекти за прогнозни модели и оценка на кредитен риск във финансовия сектор.

Преди три години Буковски участва в поредицата интервюта с млади успели българи, организирани от екипа на „Има такъв народ“. Биографията му е свързана и с „Милениум клуб“.

„Тогава откликнах на показана за интервюто, защото видях интересна идея, но както се вижда сега не съм част от този проект. Причините - прецених, че не намирам място в този проект и не смятам, че съм достатъчно зрял“, обясни Калоян Буковски.

В предаването на „Реактивно“ той коментира хода на разговорите за съставяне на правителство с мандата на ИТН и лансираните имена в първия проект за кабинет с премиер Николай Василев.

„Макар и с „Милениум клуб“ в миналото често да сме говорили, че трябва да има много млади хора в политиката, напоследък започна да се преекспонира много с тази идея и се говори едва ли не за хора директно от университета да заемат висши административни постове. В крайна сметка има нужда от ерудиция, от житейски и професионален опит“, коментира финансовият анализатор.

Според него този етикет за „младите и образовани българи“ се употребява малко като етикета за „умните и красивите“ преди време, преди това с юпитата и с великденците.

Част от служебните министри, които имат невероятно одобрение от обществото, са млади, но те са натрупали опит в частния сектор в условията на голяма конкуренция и са изградили работещи бизнеси, подчерта Калоян Буковски.

„Лидерските проекти носят много емоция – ИТН подцениха, че всеки следващ лидерски проект трябва да бъде уникален по рода си и да не съдържа лица, свързани с предишни такива лидерски проекти“, коментира той по повод първия предложен и оттеглен проект за правителство с премиер Николай Василев.

Динамиката от последните дни му подсказвала, че шансовете да има редовно правителство, което да изкара пълен мандат, са минимални. Но щом и партиите на промяната, а и опозицията, искат да се сформира правителство – такова все пак ще има. То ще бъде гласувано, но ще бъде подложено на изключително голям натиск от всички посоки, прогнозира Буковски.

Според него ИТН са разочаровали доста от своите избиратели и нямат интерес от нови избори. „Те вероятно ще загубят при нови избори. ГЕРБ биха увеличили най-вероятно подкрепата си. Така т.нар. промяна, която се искаше от мнозина, може да угасне преждевременно“, допълни той.

Чуйте и гледайте разговора с Калоян Буковски в предаването "Реактивно".