С днешното решение за Северна Македония показваме на света, че освен марионетни правителства, може да имаме и марионетни парламенти. Това коментира в ефира на Дарик бившият служебен премиер Ренета Инджова.
Според нея България е била приета по милост в ЕС, а сега действаме под натиск и директива.
По думите на Ренета Инджова бързането на страната ни в момента, на фона на бездействието по темата досега, ще има нужда от оправдания и обяснения в бъдеще. Тя смята, че страната ни е трябвало да бъде представлявана в Брюксел от президента, който имал правилна позиция по отношение на Северна Македония.
Северна Македония се държи като наставник на България въпреки, че е кандидат за член на ЕС. И сякаш от нея нищо не се изисква, а всичко е върху една държава, която е вече член - това са неща, които не може да не родят противоречия, каментира в предаването „Реактивно“ бившият служебен премиер Ренета Инджова.
Според нея е проблем и това, че не е ясно по какъв начин ще бъде контрлолирано спазването на условията, които поставяме. Тя се изказа критично за правителството на Кирил Петков. Според нея то когато и да беше паднало, все щеше да е късно, а единственият на правилната позиция е президентът Румен Радев.
Запитана дали тази политическа ситуация не отваря врати за връщането на ГЕРБ, тя заяви, че на власт ще се върне всеки, който посочат точно „тези, които държат всичките власти, вързани на фльонга“.
Не знаем ли, че бяхме приети по милост
Отмяната на ветото за присъединяване на Северна Македония и приемането на френското предложение не е правилно политическо действие, смята Ренета Инджова.
„Ние показваме на света, че освен марионетни правителства, имаме и марионетни правителства, може да имаме марионетни парламенти. Може би, за да не скверним следващия парламент всичкият срам и позор нека да премине през сегашния, та да почнем после на чисто!“, заяви тя.
По думите й този „акт на бързане“ идва „при абсолютно никакви досегашни действия и никакви гаранции какво от разписаното в протокола и рамката ще бъде изпълнено“.
„Че ние не знаем ли, че България и Румъния през 2007-ма бяха приети обсолютно по милост, без всякаква подготовка и сега искаме да сервираме това на най-скъпото ни население, както се казва“, каза още Ренета Инджова.
Тя оприличи парламента и правителството с флашмоб оркестър, в който се включват все повече музиканти. „Последната седмица доде се укриваха, ги нямаше никакви – отвчера всички те са във флашмоб музика, която трябва да покаже на света – видите ли кой от нас най-много иска Македония да влезе в ЕС“, посочи още бившият служебен премиер.
В бъдеще ще има нужда от оправдания на тези действия
Ренета Инджова е категорична, че „приемането в скоростен порядък на такива актове от парламент на едно провалено мнозинство и въобще състав на парламент, който за 6 месеца се дискредитира по всички възможни линии, е нещо, което в бъдеще ще има нужда от обяснения и оправдания“.
Според нея въпреки недостатъците на президентската институция и нейната роля в нашия критичен политически живот, президентът е единственият, който стои на правилната позиция по този въпрос.
„Последиците от това, че Македония, която е кандидат, а едва ли не се държи като наставник на България и едва ли не от нея нищо не се изисква – това са неща, които не може да не родят противоречия“, заяви Ренета Инджова.
Тя попита по какъв начин ще бъдат контролирани тези „благопожелания“, които тепърва ще бъдат изпълнявани от РСМ.
По думите й ЕС започва да се разширява на килограм, без готовност на страните.
„Не може да си в криза на модела, в който съществува и взима решения ЕС, да си предизвикал енергийни проблеми – и да викаш да дойдат други. Какво искаш от тях?!? Всъщност искаш им вноските, които ще носят и натискът, който ще осъществяваш от тях за изчерпване на техния ресурсен потенциал. Това е разширяването в момента на Европа“, заяви бившият служебен премиер.
Президентът трябваше да представя България по темата РСМ
Според Инджова, когато и да беше паднало правителството на Кирил Петков, все ще е късно.
„Кирил Петков трябваше да падне отдавна и този резил, който вчера бяхме свидетели нямаше да се състои. Президентът е този, който щеше да представя страната в тази последна седмица на Макрон в председателството на ЕС“, каза тя.
Според нея, макар и свален от власт, Кирил Петков ще остане на политическата сцена и тепърва ще се събират резултатите от управлението му.
Чуйте целия разговор с Ренета Инджова в предаването на Дарик "Реактивно".