„Формирането на малоценност започва още в ранна детска възраст. Ние като родители имаме отговорност да създаваме правилна нагласа към света и живота у децата си; да им показваме това, което не могат, но да реагираме на техните неспособности като на нещо нормално, нещо което е в процес на развитие. Трябва да учим децата си, че животът е процес, в който ние всеки ден надграждаме себе си....“

Мила Петкова

Говори експертът: Какво е „умора от състрадание“?

„Ние сме продукт на едно общество, което е завладяно от желанието си да постига бързи резултати във всички аспекти на живота. Храната ни е бързо размразена, бързо претоплена, успехите трябва да дойдат бързо и да останат трайни. Докато сме живеели близо до природата, ние сме били в доверие към света и с разбирането, че трябва да положим труд и да развием търпение. Ето тези две качества днес са дефицитни в цивилизованото ни общество и това рефлектира върху връзките.

Нели Василева-Стефанова

По аналогия с бързата храна, която ни доставят с минимално усилие, ние искаме и бързи връзки, пак без усилие и ако може да бъдат прекрасни и вечни. Човекът днес е загубил връзка с реалността. Свикнали сме, че много неща в живота стават лесно и искаме междуличностните отношения също да се получават лесно...“

Особен поглед: Психоанализа и „чакащи артисти“

В студиото беше и психотерапевтът Мила Петкова, която допълни:

„Малоценният човек гледа на нещата само през призмата на резултата. Днес сякаш има императив да се постигат резултати по най-оптимален начин веднага, на мига, с минимално усилие или във всеки друг случай човек се чувства зле и неговата самооценка в собствените му очи се срива...“

„Човек, който не е готов да се учи, е човек, който няма да расте, по-скоро ще се фрустрира от казусите в живота си и рано или късно ще избере бягството...“

„Първата стъпка към промяната е нещата да се подложат на съмнение, но за малоценният човек това е равносилно на признаване на поражение. Ето защо хората с ниска самооценка се съпротивляват на промяната и като компенсация създават удобни за тях вярвания и фабрикуват илюзии...“

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Darik.bg на живо:

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм